Kiireid kilde meerikamaalt

Lisa kommentaar

Kommenteeri külalisena

 1. Tervitan 😉
  Ma siiski arvan, et kell 9 hommikul sellist ere-eredat ilma ei ole dets lõpus. Eesti pööripäeva-aegne päike on teistmoodi, madalam, pikemate varjudega, isegi keskpäeval on justkui õhtupäike.
  Nii et ma arvan, Justin tabas hästi seda vahet, eks ta ole ju mitu talve Eestis veetnud.

 2. New Yorki on ilmunud väikesed autod, meie tänaval parkiva ühe põrnika numbrimärgile oli näiteks kirjutatud lovebug 🙂
  Nad hakkasid ilmuma umbes aasta tagasi ja nad tasapisi paljunevad siin (Smart Carid ja Mini Cooperid ja põrnikad). Aga jah, kiirteedel on nendega vähem turvaline sõita, kui mõnes majas (minu meelest annavad osad siinsed autod väikse aiamaja mõõdu välja küll :)).

 3. Eks võib ju arvata ükskõik mida, aga ereda päikesega lumiseid ilmasid on Eesti talves ikka päris mitu. On ka selle aasta detsembris olnud, vähemasti Põhja-Eestis. Ei ole see päike siin midagi madal ja pikemate varjudega. Pealegi kell üheksa pole keskpäev ja sel ajal sirab päike mõnikord taevas nii eredalt, et silmadel on valus. Või sa tõesti ei tea, et Eestis selline asi olemas on? Kus tekib tunne,e t päikeseprille oleks vaja, sest muidu ei kannata silmi lahti tehagi? Vahepeal tundub nagu sa elaksid mingis teises Eestis. Just alati nende märkuste puhul, mis Eesti ilma puudutavad, jääb mulje, et päikest meil siin üldse ei paistagi 😛 Mul on kahju, et sa näed kas või siinset ilmastikkugi sellisena, sest kui sa kogu aeg ette kujutad, kuidas see pole SEE, jääd sa ilma paljust ilusast, mis tegelikult olemas on.

 4. noo, eesti päike on ikka küll ERILISELT madal talvel. see lihtsalt on nii, karm paratamatus. ma olin ka üsnagi eesti ilma patrioot seni, kuni korra ära käisin ja nägin, et umbes samas vööndis on võimalik elada ka nii, et peaaegu iga päev paistab mõnda aega päike, olgu siis muul ajal sademeid või pilvi. nii et eesti ilm tundub paljude muude kohtadega võrreldes ikka jube küll.

 5. Hehh… mis vahet on sellel, kui kõrgel või madalal päike paistab, kui sa selle ilusa ilma veedad kaubanduskeskuses jõuluvanajärjekorras ja hiljem autoga ummikus.
  Eestis on enamasti kehv ilm. Aga seda enam naudime me nappe päevi ja tunde, mil tõesti on ilus ilm.

 6. Pariisis on yks populaarsemaid mudeleid sihuke multika-moodi-lömmilöödud välimusega auto – ekstra pisike, sisse mahub ainult kaks inimest ja pagasiruumi vist ka eriti ei ole (nii palju kui istmete kaldenurga alla annab toppida asju ehk). Linnapildis on neid päris palju näha ja need ongi selleks, et kuhugi vahele parkima mahuks. Väga nunnud 🙂

 7. Urk, aitäh filmide eest.
  Anna, keegi ei väidagi siin blogipostis, et Eestis pole talvel päikest. Me lahkusime Eestist päev pärast talvist pööripäeva ja kogesime teisele laiuskraadile sõites varahommikust eredat päikest, mida lihtsalt ei ole võimalik Eestis sel kellaajal kogeda, ja see tegi meil meele rõõmsaks, samas ka tekitas kuidagi hämmeldust, ärevust. Mulle meenub siinkohal, kuidas ma just suvise pööripäeva ajal saabusin pikalt töölähgetuselt (Robinssonisaate tegemiselt, kaks kuud) Malaisias, ekvaatori lähistelt. Ja missuguse kummalise šokilaadse seisundi saavutasin esimesel õhtul, kui kell oli kuus, seitse, kaheksa, ja ikka oli valge. Sest kuidagi olin juba harjunud sellega, et õhtul kella kuus päike läheb väga kiiresti pimedaks, on soe ja pime õhtu.
  Seda ei saagi ehk seletada inimesele, kes ei ole laiuskraade vahetanud. Ja võib ka olla, et mitte iga inimene ei märka selliseid asju, või ei küsi endalt, et mis tunne on :). Mina olen väga ilmatundlik inimene. Ja mulle meeldib ka Eesti pime ilm vahel väga, ma olen siis raamatute lugemise ja elava tule poolt.

 8. Ja autoteema läks ka eile õhtul veel korra edasi. Papa John nimelt ütles, et see on ää-äärmiselt vastutstundetu, selline mõte, et me võiksime suvel Virginiasse sõitmiseks rentida väikese auto. “Te peate ju kiirteedel sõitma! Kui avariisse satute, siis väikesel autol on ellujäämise shansid palju väiksemad! Ikka suur või keskmine auto tuleb võtta!” Ta oli kategooriline.
  Ja nii kahju hakkas, sest kõik need suured autod võtavad ju palju rohkem bensiini… Ja ka saastavad rohkem.
  Ja Sariita tabab tõde, mis vahet seal on, kas on ilus ilm või mitte, kui sa seda ilma nagunii enamasti vaid autoaknast ja parkimisplatsilt tervitad…

  Ühesõnaga, selle siinse eeslinnaelu autokultuuriga ei harju mina vist eluilmaski ära ega tahagi harjuda.

 9. Ma räägin seda juba aastaid, et palmisaared ja soe meri – aga meie VALGETEST PÕHJAMAA SUVEÖÖDEST ei tea nemad ju midagi 🙂
  Professionaalsest huvist küsin, kuidas lapsed seitsmetunnist (on ju 7?) ajavahet taluvad? Kindlasti on ka neid, keda see n.ö. morjendab väga vähe.
  Kena aastalõppu!

 10. lastest ja valgusest – oma ‘lõunamaalastele’, kel kodus 7 paiku mürts! pimedaks läheb, pidime suvel siin küll spetsiaalsed rulood tubadesse panema. Eriti kõige pisemale ei olnud kuidagi võimalik selgeks teha, et see ongi öö, mis sest, et valge.

 11. Angela, eks see sõltub inimesesest, aga ma mäletan, et minu üks kindlamaid mõtteid Libeerias oli see, et tuhka nendest valgetest suveöödest, vahetan kohe teadmise vastu, et päike homme ka kindlasti on näha (ja Libeerias on pilvede tagant ka valgust rohkem, 4. laiuskraad, eks).

  Minu jaoks on oluline just teadmine, et iga päev on valgust ja päike on norm, mitte eriline asi, mida tähistada. Kuid see viimane on ikka Eestis üles kasvades sisse jäänud, et kui on päike, siis see oleks justkui vabandus töölt varem ära tulla või midagi. Kuid jah, tegelikult on see põhjamaal kasvamise boonus, et sa õpid valgust hindama ja keeldud kuhugi keldrisse elama kolimast, sest sa tead, et inimene ilma valguseta ei saa.

  Mis puutub reisimisse, siis minu arvates ei ole väga hull, kui sa võtad jõuludeks koju sõiduks lennuki või üheks spetsiaalseks puhkuseks suure auto. Just mugavuse, närvide ja ohutuse tõttu: inimene on ka looduskeskkonna osa ja temasse ei tohi vastutustundetult suhtuda. Tagasi puu otsa ka ei ole vaja kolida, tuleks hoopis tegeleda sellega, kuidas tehnika võimaldab meil puhtamalt ja loodussõbralikumalt ja rõõmsamalt elada.

  Seega, arvan, et olulisem on see, kuidas sa igapäevaselt elad ning oma tavarutiiniga kulutad, kuidas tuleb sinu majja elekter ja kui hästi see soojustatud on ja millega sa kütad ja nii edasi. Epp, nagu ma aru saan, tavaliselt näiteks eelistab oma jalgu või siis ühistransporti.

 12. muide, meil käis kanuumatkal meerikamaalane Floridast, kes talviti Tallinnasse kirjutama kolis – ‘tead, ilm on siin nii vilets, et midagi muud ei tahagi teha’.
  Mulje jäi küll, et südamest öeldud. Et eks omad head küljed ole igal ilmal :).
  Ja meie eelis seega, et kui trehvab siis midagi tõesti head – meie oleme kohal!

 13. Kingitustega tegime meiegi sel aastal nii, et omavahel üldse mitte, lapsele mõni, aga tema kingikoorem tuli pere ja tuttavate tõttu ikkagi minu jaoks liiga suur.

  Autoeksami soovitan ka mõnes pisemas kohas ära teha – ma ei teagi kas see on võimalik, mine sa nende tingimusi tea siin. Käisin ise kõigepealt sõidutunde võtmas kindlustunde saavutamiseks kui siia kolisime (Tallinnas polnud mul autotki!) ja alles siis tegin eksami. Õnneks meil siinses mõistes pisike auto. Väga ei kurda ja välja ei vahetaks, aga mõnikord tõesti ei paista mitte midagi suurte hiiglaste vahelt. 😉

 14. Urk, Kehva ilmaga on tõesti hea kirjutada, no kes see suudad rannailmaga korralikult kirjutada? 🙂 Jah, nagu näha, igal asjal on mitu külge…

  New Yorgi osariik on uhke sellele, et tal on USA kõige korralikum (karmim) juhilubade saamise süsteem… Mul ei ole valikut, ma alustasin siin, learner’s permit on siin saanud ja minu meelest ma pean siin ka lõpetama :).

 15. Angela, ajavahe kohta olen seda märganud, et Eestist USAsse lennates on milleipärast lihtsam harjuda, tavaliselt saame kolme päevaga uue rütmi kätte, aga tagasi lennates läheb nädal. Olen seda ka tiste suust kuulnud, et idast läände on lihtsam ja läänest idasse keerulisem, aga ma ei tea, miks.

  Minu lennuväsimuse nipp on see, et lastel peab laskma samal ajal magada (kasvõi üks üles ajada, kui teist magama ei saa) ja ise peab ka üritama samal ajal magada, kui nemad, sest muidu saabub täielik hullumaja.

  Ja olen kuulnud ja praktiseerinud seda nippi, et sel ajal, kui eelmises kohas pole päikest, aga uues kohas on, siis tuleb õue päikese kätte minna – lasta päikest silmadesse ja eriti hea, kui saab ka põlveõndlatesse lasta :). Lonely Planety rändurite foorumist kunagi lugesin, et see aitab kehakella kiiremini keerata.

 16. Epp, suur tänu kaardi eest! Ja teile kõigile ka häid soove.
  Aga lendamisega sinna- või siiapoole on ehk nii, et kui sa lendad edasi, siis saad justkui aega juurde. Sama päeva mõne tunni pikemaks. Aga kui tagasi lendad, siis jääb tükk puudu ja selle puudumist on raskem taluda.
  See on nagu kellakeeramisegagi. Kevadel on palju raskem taluda, sest tund jääb puudu.

 17. Ahjaa, eelmise ameerika-postituse juures ma mainiksin omapoolset tähelepanekut kodus: näib, et ka siin hakatakse tulesid põlema jätma. Ja telekat lihtsalt taustaks mörisema. Mina olen vist viimane napakas, kes käib ja kustutab (kusjuures ma ei mõtle sellele, et nüüd kustutan, vaid ma lihtsalt kustutan tule ära ruumist, kus kedagi ei ole. Ilma mõtlemata) ja telekas, mis iseenda rõõmuks laulab, häirib mind lausa füüsiliselt. Ajab lausa sügelema.

 18. luizele – kui sina oled viimane, siis mina ilmselt eelviimane tulekustutaja-napakas. Ma arvan, et see on kasvatusest. Minu isa (nüüd juba ligi 80) ütles vanasti ikka, et tuld põlema ei jäeta ja silmade arvelt kokku ei hoita, s.t viletsa valguse käes ei loeta-kirjutata. Teleka-raadioga sama lugu. Ja see on tõepoolest sees nagu ‘tere’ ütlemine.
  Säästupirnide aega see suhtumine muidugi ei sobi, kas pole irooniline?

 19. säästupirnid üldist elektrisäätsmist jah justkui ei soosi. aga ehk oskab keegi tarkadest uuringutest välja lugeda, kas see on tegelikult väärarusaam?

Arhiiv

Viimased kommentaarid

 • helle on “Maal mamma juures”Mari on suur lugeja ja terane, sai ikka aru. Vahel me arutame temaga igasuguseid lendsõnade, vanasõnade ja kõnekäändude tähendusi. Ta mõnikord ise küs…
 • Epp Petrone on “Maal mamma juures”Siin kirjutatakse, kuidas lapsele oli see murdekeel meeldinud :). http://blogistaja.wordpress.chttps//bloom/2020/12/22/epp-petrone-maal-mamma-juures/
 • Epp Petrone on “Maal mamma juures”Jaa, ta rääkis kirjakeelt ("tüti" ütles ta küll, aga see polegi vist murre, nagu selgus). Ega see polegi 100% meie mamma. Ja tundus hea võimalus propa…
 • helle on “Maal mamma juures”Kinkisin Marile jõuluks selle raamatu ja ise ka lugesin. Tore ja väga hääd pildid! Aga mul tuli üks mõtteke, üldse mitte paha pärast: sa paned mamma s…
 • Mirjam Burget on Lugu naabritest ja minust, 1Kuidagi tuttavad on selles loos mõned kohad. Miks Eestis naabrid küll üksteise peale kurjad on? Minu unistus on ka head naabrid, aga kahjuks, püüa pal…

Sliding Sidebar