Vahel on hea vait olla

Lisa kommentaar

Kommenteeri külalisena

 1. Juhuks, kui sa äkki ei leiagi aega otsida ja süveneda, tsiteerin siinkohal korraldajate pressiteadet:

  18. november 2009
  Agape Eesti ja EEÜÜ

  Pressiteade

  Kodanikupäeval, 26. novembril 2009. a. kell 18.00 kutsuvad Agape Eesti ja Eesti Evangeelsete Üliõpilaste Ühendus Tartu Raekoja platsile kõiki kodanikke, kes soovivad väljendada toetust pereväärtuste püsimisele Eestis.
  – Oleme mehe ja naise abielul rajaneva perekonna poolt.
  – Oleme mitteabielulisele kooselule seadusliku staatuse andmise vastu.
  Nimetatud juhtmõtetele kogutakse koosoleku jooksul allkirju.

  (tsitaadi lõpp)

  Ehk aitab järeldusi teha.

 2. Jah, see on omamoodi küsimus.
  Esiteks. Kas tahta lastele hoidjaks inimest, kel on teistmoodi vaated. Võibolla on see just hea, sest lapsed saavad maailmavaadete paljusust? (Põhiliselt hoiab ta nagunii 2-aastast, aga vahel 5-aastast ka, kelle puhul see juba hakkaks olema küsimus.)

  Teiseks. Kas tuleks alati verbaalselt ja demonstratiivselt vastanduda? Ehk ongi mu elus lihtsalt ahsoo-hmmm-periood?

 3. See on päris huvitav mõttekoht. Et kuidas on võimalik inimestevaheline suhtlemine, kui neil on mõnes küsimuses täiesti erinev seisukoht.
  Üldiselt ei ole selles üleskutses omasooiharaid sõnagagi mainitud. Ehk siis ka vabaabielu ei ole aktsepteeritav. Aga kui rõhk asetada “pereväärtuste püsimise poolt” osale, siis on kui tegu väga hea ja õige asjaga?
  Kas sa saad olla usklik, olles kiriku mõistes pidev patutegija lihtsalt elades? Uskumist see vast ei sega muidugi, aga kiriku suhtumist sinusse?
  Mis siis saaks teie omavahelisest suhtest lapsehoidjaga, kui tekiks vaidlus just nendel teemadel, kui ta osutub näiteks väga põhimõtteliseks ja otsustab, et ei saa enam Anna hoidmisega tegeleda? (arvatavasti siiski sellist asja ei juhtu, aga mõtlemise koha pealt on ju variant)

  Muide, mina ei poolda omasooiharate abielu mitte sugugi, samas ei pea ma abiellumist kindlaks vajaduses inimese elus, isegi kui ta on kristlane ja kiriku liige. Aga ma ei ole ka kindel, kas ma seoses selle konkreetse üritusega läheksin ja oma allkirjaga seda kinnitaksin. Kirik korraldab selle, sest “vabariigi valitsus palus inimestel arvamust avaldada ja seisukoht võtta ning me võtame selle seisukoha ja avaldame arvamust”. Eks me näe siis. Noori omasooiharaid peaks Tartus ka piisavalt olema, nad võiksid tulla vastu arvamust avaldama siis.

 4. Igasusugsed inimesed v6ivad ju koos elada ja selle ka vormistada majanduslikel kaalutlustel, aga olen selle poolt, et seda ei nimetataks abieluks, nende partnerit abikaasaks ega nende loobumist majanduspaktist lahutuseks.

  Epppp, millal oled oma lastele valmis tutvustama vaadete paljusust, et kallis laps abielludes v6id valida omale abikaasaks ka tydruku?

 5. Marta tundis juba väga väikese lapsena New Yorgis ühte toredat lesbipaari, kes meie sealsesse sõpruskonda kuulub.
  Barbied olid tal vaid naissoost ja siin käisid tal mingi aeg aina lesbipulmad, kuni eelmisel aastal kinkis Ameerika jõuluvana talle ka ühe Keni.

 6. tahaks ausalt öeldes väga selle ürituse kõrval korraldada ühe teise, konkureeriva ürituse, kus kutsuks inimesi allkirju andma tolerantsuse ja armastuse poolt.

  ma lihtsalt ei saa aru, milleks peaks mingeid pikette korraldama nende inimeste vastu, kes sind kuidagi ei sega, sulle liiga ei tee ega sinu tõekspidamisi sult ära ei taha võtta. kuidas täpsemalt vabaabielus olevad paarid “pereväärtusi” viljelevaid paare häirivad ja nende elu halvemaks ja vähemnauditavaks muudavad?

  kui kaks täiskasvanud inimest teineteist armastavad ja tahavad oma elu teineteist abistades koos veeta ehk abielluda, siis miks EI peaks seda abieluks nimetama? seda nii mees+mees, naine+mees kui naine+naine paari puhul. kõik, mis on võõras, on vale või ei eksisteeri seda üldse?

  ja ps. tahaks väga hakata juurutama sõna “vastassooihar”.
  vt ka: http://kampus.pri.ee/archives/840

 7. Olen minagi eelkõige armastuse ja tolerantsuse poolt, ehk ela ise ja lase teistel elada. Ja kui mu 18-aastane järeltulija peaks ühel päeval teatama, et nüüd on lood niimoodi, et ta kavatseb oma elu jagada omasoolisega, siis pigem aktsepteeriksin seda, kui hakkaksin nõudma, et ta peab elu elama õnnetuna ja oma loomust alla surudes.

 8. Kui minu tänane teismeline tuleks ühel päeval koju ja teataks, et on pidevalt armunud omasoolisesse ja ilmselt pole hetero, ma kindlasti aktsepteeriksin seda. Mul poleks mingit põhjust hakata seda ülejäänud perekonna eest varjama või ise selle pärast piinlikkust tunda.
  Miks kirik seda konkreetset asja teeb, seda eelmises kommis juba ütlesin. Ehk siis riigiisad ütlesid: võtke seisukoht ja avaldage arvamust. Ilmselt käib geyde abielunõue ka nende tõekspidamiste vastu ja õõnestab nende väärtusi. Ei ole see ka pikett, nagu ma aru sain. Nii et mu meelest võib küll, palun väga. Palun ka kõigil teisiti arvajatel tulla ja arvata.
  Aga vastassooihar ma usun on täiesti olemasolev sõna, täiesti kindlasti võiks seda rohkem kasutada. Kahju et InBoili vastavat paraadi siiski ei toimunud, ei tea kas lõi kartma? Või siis ei viitsind lõpuks.

  Igaks juhuks mainin, et mul isiklikult ei ole nimetet neljapäevase üritusega mitte mingisugust pistmist. Igaks juhuks.

 9. Raske küsimus, kuigi automaatselt tuleb, et paluks samasooliste registreeritud kooselu nimetada partnerluseks- mitte abieluks ning lapsi jumala pärast nendesse peredesse mitte adopteerida, siis juhul kui minu tutvusringkonda kuuluvad geid küsiksid- et miks ma nii arvan, siis jääks vastuse võlgu, lihtsalt tunnen. Seega elu on ikka hästi siiruviiruline ning kas joodikute peres kasvaks parem laps kui gaide peres. Mina küll pead selle eest panti ei paneks

 10. Miks on nii, et kui geid ja lesbid oma vabameelsust propageerivad, siis nendega kaasa noogutada on “in” ja mingi ylim tolerantsus ja voorus, mida ka oma lastele peaksime 6petama…samal ajal kui täiesti normaalsete pereväärtuste eest seisjad on ebatolerantsed ja kitsarinnalisuse 6hutajad…Mina ei 6huta mingit kitsarinnalisust. Annan oma hääle selle yrituse ja nende ideede toetuseks, sest olen armastuse poolt – armastuse, mis on rohkem kui tunne ja oma tungide rahuldamine. Elan Ameerikas, mul on tutvusringkonnas nii hetero- kui homoseksuaalide paare, suur enamus headest s6brannadest ja s6pradest elab oma kaasadega vabaabielus…Tahavad, on 6nnelikud… Olgu. Mina olen abielus ja KAIFIN seda täiega. Ja just sellepärast tahan ja julgen seda ka propageerida.

 11. Aga mind huvitab, misasi on see partnerluse ja abielu reaalne vahe? Mina olen alati pidanud abielu kahe inimese tehinguks ühiskonnaga, selline avalik kuulutamine “meie kavatseme koos elada ja ühist majapidamist pidada”. Selle teate peale siis ühiskond kohtleb neid üksusena (lubab tulumaksudeklaratsiooni koos esitada, näiteks). Ma ei saa aru, kustotsast see sugu mängu tuleb.

  Kiriklikud argumendid jätame kõrvale, kirikus on abielu tehing jumalaga ja jumalal võivad olla omad mõtted, miks ta samasoolistega tehinguid ei taha teha. Aga kui rääkida sellest kodanlikust abielust, siis mis vahet seal on?

 12. hmm, huvitav, miks peetakse heteroseksuaalset suhet by default tõeliseks ja väärtuslikuks armastuseks, aga homode suhet pigem “tungide rahuldamiseks?” või leidsin ma ridade vahelt midagi, mida seal polnud.. häid ja halbu inimesi leiab nii heterote kui homode seast, aga ma ei usu, et heterod oskavad paremini ja õigemini armastada ja pereelu hinnata kui homod.

 13. Mina absoluutselt usun, et inimesed on v6imelised t6eliselt ja väärtuslikult armastama igasuguseid asju, kaasaarvatud omasoolisi, loomi, lapsi…Kysimus ei ole, et kes paremini ja rohkem ja 6igemini armastab, kysimus on, kas me yhiskonnana reguleerime seda v6i laseme lihtsalt k6igil teha mida/kuidas/kellega iganes nad heaks arvavad.

 14. ohjah, loomi ja lapsi.. loomadel ja lastel ei ole vähimatki pistmist kahe täiskasvanud inimese vahel toimuvaga. loom ja laps ei ole suhtes võrdsed osapooled – laps on liiga noor ja loom on liiga.. loom. okei, let’s agree to disagree. võib-olla jalutan homme r-platsilt läbi ja vaatan, kas keegi on mingi konkureeriva ürituse korraldanud. epu juures enam ei fleimi.

 15. hmm, v6i-olla ma olen siin Hollandis tolerantsusest 2ra rikutud, aga mulle tundub nii loomulik, et igasugused kooselud on riigi poolt aktsepteeritud. Siin on kusjuures yhise majapidamise erinevaid variante h2sti palju – yks n2iteks on “kooselu leping” mille v6ib s6lmida n2iteks lihtsalt korterikaaslaste vahel v6i siis vanavanema ja (t2iseaise) lapselapse vahel v6i siis… kuidas iganes. See fikseerib ainult fakti, et need inimesed on yhes majapidamises, kellele mis kuulub ja pakub lepinglastele teatavaid maksusoodustusi ja p2rimis6iguse teatavas ulatuses. Hoopis rohkem 6igusi on fikseeritud vabaabielu lepingus ja veel rohkem p2ris abielu lepingus.
  Mina ei saa aru kuidas v6ib riiklik/kiriklik institutsioon m6nikord nii j2ik olla. Aga j2relikult saab. Ja yleyldse, L22nelik arusaam kahe erisoolise isiku igavesest monogaamsest suhtes, mis on k6rgema institutsiooni poolt vormistatud abieluks, on yks v6rdlemisi uus n2htus – nii 400-500 aastat noor (kui me tavainimestest r22gime – aadlikel on selline asi m2rksa vanem. aga no eks neil oli ka mille yle jageleda kui kooselu peaks katki minema)

 16. Anna, All the very best with what you’re doing and whatever onlnie path you decide to take. I’ll look forward to your Black + Spiro website. It’s most important that you nurture and express your creativity in ways that fulfill you best. Thanks so much for all of the absolutely beautiful things you’ve shown us so far. You’ve poured a lot of time generously into doing so. x0

 17. I was devastated when I first read your post Anna but I ctoplemely understand. Finding a steady balance is difficult. I hope you enjoy your time away and will eventually come back and share more of your beautiful work with us all.We’re planning to spend a few days down in Brisbane at the beginning of May so I hope to be able to visit your fabulous shop in person.Amanda xx

Arhiiv

Viimased kommentaarid

Sliding Sidebar