Prügi sorteerimisest ja raadiojutt

Lisa kommentaar

Kommenteeri külalisena

 1. kirjutad, et teil on klaasikonteiner kodu lähedal. tegelikult on segapakendite konteiner (klaas, metall, tetra, kile, plastik) teil kah lähedal. jakobsoni ja taara pst nurgal.
  või mõtlesidki sama konteinerit? varem ta oli vist ainult klaasi jaoks jah, aga nüüd on 2 suurt konterinerit segapakendite jaoks. ja vanapaberi oma on ka sealsamas.

 2. Korteris saab ka edukalt sorteerida, kui on piisavalt suured köögikapid. Üks kastike pakendite, teine pudelite jaoks, biojäätmed panen küll veel tavaprügi hulka, kahjuks. Paberit saame koguda ukse taha kasti, õnneks, ja maja juures on konteiner. Pakendite oma on kahjuks kaugemal ja nõuab parajat aega ja ettevõtmist et oma pakendikottidega sinna minna ja ükshaaval kõik konteinerisse sisse toppida. Roheraamatut pole ma veel lugenud, aga juba praegu mõtlen iga kord, kui midagi prügikasti viskan, et kas teisiti ei saaks. Jube palju on just selliseid plastist asju, mille kohta ei tea, kas ta nüüd sobib pakendite hulka või mitte :S

 3. Kessu, klaasi ja paberi konteinerid on meil enamvähem üle tee (kui siit Co-Marketi poe juurde kõndima hakata). Segakonteiner on ka lähedal, jah, vist tibake kaugemal.

 4. Ma sain aru, et Tartusse ei tulegi biojäätmete konteinereid… see teeb mind küll kurvaks, sest paneelmaja elanikuna mina endale kompostihummikut ei tekita ja Epu juurde ka ei hakka viima, sest see tekitab jälle bensiinikulu ja keskkonnasaastet…
  Seega meie pere jäätmemajanduses ei muutugi midagi- pakendid, panditaara ja paber olid eraldi juba enne…

 5. Ja jah, inimesed kes elavad maal, lähim kauplus 10 km, autot pole, ka konteinereid pole veel(vallavalitsus alles tegeleb sellega). ???

 6. Ma ei tea kas ma olen selle üle juba siin blogis virisenud (kui jah siis tuhat vabandust). Aga. Meie sorteerime ka juba väga ammu prügi. Alguse sai see rohelise mõttelaadiga mehest ja mina tulin asjaga vähehaaval kaasa omakasupüüdlikel eesmärkidel. Liivasel aiamaal on hulka mugavam midagi kasvatada kui vähemalt omal on korralik kompost. Ragn Sellsi roheline kilekott ja paberi tasuta äraviimine lihtsalt vähendasid meie prügikogust oluliselt. Pandipakendi viin ära kuna olen kooner. Lisaks pakub see suurt lõbu peatselt kolmeseks saavale tegelasele. Paned aga pudeleid kuhugi auku sisse, põnev ju. Nii. Järele jääb… sodi. Aga meil on RS kaks korda jätnud selle “sodi” viimata öeldes et ei vasta nõuetele, viimati nt seetõttu, et sees olevat aiajäätmeid, tegelikult oli see tänavapühkimise sodi. Teisel korral oli jutt et “ehitusjäätmed” – paar tükki kipsplaati ja mõned seina pealt maha toksitud ker. plaadid (tellitagu ehitusjäätmete konteiner). Ühesõnaga – minu probleem on see, et pikaajaline ja korralik sorteerimine ei aita sugugi uue reeglistikuga rahujalal olla.

 7. Mina olen uue korra ajal hakanud sortima eraldi biolagunevaid jäätmeid (paberit ja klaasi ja pandipakendeid sortisime eraldi juba enne). Milleni aga pole jõudnud, on pakendite sortimine – seepärast, et mulle lähedasim pakendikonteiner asub minu liikumisteedest täiesti kõrval ja pole ka eriti lähedal. Samas enamik prügist, mis meil tekib, ongi pakendid – piima-, keefiri-, jogurti- ja hapukoorekotid, mahlapakid, võideksikarbid, maisihelveste kotid – muud klassikalist sodi väga palju polegi. Ma isegi oleksin valmis neid pakendeid pesema, aga pole valmis pakendikotiga mööda kvartalit erikäike tegema 🙂

 8. Inimesed sorteeriks küll, kui selleks oleksid inimlikud võimalused. Viimane tähendab seda, et vajalikud konteinerid oleksid suhteliselt lähedal ja loomulikult, et neid konteinereid ka piisavalt tihti tühjendataks. Olles ka juba pikaajaline prügisorteerija, siis kõige masendavam ongi see, et kui oled oma kodinatega vvastava konteinerini jõudnud, siis on see juba ääreni täis. Ja mis tegelikult on ka probleem – mõnikord peab vajaliku konteinerini lausa autoga sõitma, mis on absurd. Ja jutt linna peal on selline, et prügifirmad tegid juba ammu (eelmise aasta keskel) vastavad kalkulatsioonid ära, et kuhu oleks vaja konteinereid juurde ja millise sagedusega neid tühjendama peaks. Seejärel tehti linnale ettepanekud. Linna poolt vaikus! Ja seega asi ikka seisakus. Ja seda siin kirjutades tekib vaikne viha. Probleem pole inimeste vastumeelsuses psügi sorteerida kuivõrd selleks normaalsete tingimuste puudumises.

 9. Täna hommikul vaatasin oma aknast välja ja nägin, et prügiauto laadis kõikide prügikastide sisu endale järjest peale. Kas ma selleks nägin vaeva, sorteerides eraldi paberi, olmeprügi ja boilaguneva jäätme?

  Teeb kurvaks küll, aga sorteerin siis ikka edasi.

 10. Merle, kui see tõsi on, siis helista kohe oma prügiteenuse firmasse ja esita kaebus.

  Anu, kas see on seadusega keelatud? Me võtsime selle maja üle siin tagaaia nurgas oleva kompostihunnikuga, mis on siin olnud traditsiooniliselt, aastast 1959 ilmselt ;). Aga kui ei tohi… Ja miks ei tohi? Tekitab mingeid elukaid vms? Ma teadsin siiani, et mitu linnatuttavat lihtsalt ei saaks endale hunnikut lunada, ütlevad, et lõhnaks liialt, nii on nad endale Hobby Hallist kompostikasti ostnud. Kuna meie aed on piisaalt suur, siis meil see haisuprobleem pole üleval olnud.

 11. Merle, paljud uued prügiautod on seest sahtlitesse jagatud, sama auto viib küll prügi, aga see on sorteeritud. Firmad ei tohi ju sorteerimata prügi enam ära andagi. Kuhu prügimäele see läheb – kontrolli!

 12. Vaadates meie maja juurde siginenud paberiprügikasti sisu, ma ei imesta, kui see olmeprügiga sama auto peale läheb – kõik paberid on ära visatud kilekottides, lisaks veel ka tavaline olmeprügi, mis ajalehekilekottide vahelt piilub.

 13. Üks teema, millega saaks prügi sorteerimist edendada, on mitme nõuga prügiämbrid. Väikeste korterite puhul tähendab sorteerimine tihti mitut kilekotti või ämbrit kööginurgas. See võtab ruumi, pole eriti sanitaarne ja nii lähebki inime kergema vastupanu teed. Euroopas (Saksamaal vähemasti) on levinud sellised prügiämbrid, mille sees mitu väiksemat nõud – ühte lähevad biojäätmed, teise pakendid jne. Meil pole kaubandusvõrgus selliseid nagu märganud, Tartus vähemasti mitte. Aga võiks olla. Kui järjepanu kodu- ja ehituskauplustes neid küsida, küllap siis mingil hetkel ka tellitakse.

 14. Leidsin Prismast kahe lahtriga prügikasti- ostsin viimase ära. Saaks teise sellise veel, oleks juba lahedam. Praegu jah on koridori kogunenud priske pakendihunnik. (just siis, kui pidi rohelise kilekoti välja panema, istusime Saaremaal tormivangis) – saame aga jälle trahvi.
  Sarnasel teemal – kuulsin täna loodustoodete poes (Nõmme keskuses) et tulemas uued biolagunevad mähkmed. Maksavad vist veel rohkem kui Moltex.

Arhiiv

Viimased kommentaarid

 • helle on “Maal mamma juures”Mari on suur lugeja ja terane, sai ikka aru. Vahel me arutame temaga igasuguseid lendsõnade, vanasõnade ja kõnekäändude tähendusi. Ta mõnikord ise küs…
 • Epp Petrone on “Maal mamma juures”Siin kirjutatakse, kuidas lapsele oli see murdekeel meeldinud :). http://blogistaja.wordpress.chttps//bloom/2020/12/22/epp-petrone-maal-mamma-juures/
 • Epp Petrone on “Maal mamma juures”Jaa, ta rääkis kirjakeelt ("tüti" ütles ta küll, aga see polegi vist murre, nagu selgus). Ega see polegi 100% meie mamma. Ja tundus hea võimalus propa…
 • helle on “Maal mamma juures”Kinkisin Marile jõuluks selle raamatu ja ise ka lugesin. Tore ja väga hääd pildid! Aga mul tuli üks mõtteke, üldse mitte paha pärast: sa paned mamma s…
 • Mirjam Burget on Lugu naabritest ja minust, 1Kuidagi tuttavad on selles loos mõned kohad. Miks Eestis naabrid küll üksteise peale kurjad on? Minu unistus on ka head naabrid, aga kahjuks, püüa pal…

Sliding Sidebar