Öko…

Lisa kommentaar

Kommenteeri külalisena

 1. ökoaudit teles võiks olla jah kuum teema. Eriti arvestades seda väikest paanikat mis kuupäev 01. jaanuar 2008 on tekitamas. (sorteerimata jäätmete ladustamise keeld). Muideks kas keegi on aru saanud mida tähendab sorteeritud jääde? Kui mitu jäätmeliiki tuleb välja sorteerida, et tekkiks sorteeritud jääde? Mina küll aru ei saa.

 2. Oojaa, prügisorteerimise kohta võiks olla tõesti palju-palju-palju rohkem infot! Näiteks eile seisin keset kööki ja püüdsin välja mõelda, kas küpsetusmargariini paber on paber või mitte. Või on see pakend? Või… miskit muu?
  Ja kas kassiliiv on biojääde või mitte? (Oleneb vist kassiliivast, onju?) Võiks olla kasvõi mingi infoleht või number, et kahtluse korral saan kohe konkreetse asja kohta järgi uurida. Või on selline koht juba olemas ja ma lihtsalt ei tea sellest?

  Ja aru ma ei saa, miks peavad need pakendite kogumiskastid olema sellise pisikese auguga! Kui ma kogun oma pakendid kilekotti ja neid siis ära viima lähen, siis näiteks talvel on ju külm käsi paljaks võtta ja neid pakendeid ükshaaval august sisse panna. Kindaga ei taha ka ju seda teha, sest ega ma neid pakendeid fairyga puhtaks pese! Lasen ikka niisama sooja veega üle. Paberikasti saab õnneks meie maja juures päris lahti teha ja nt ajalehepataka sisse surada. Ja muud paberisodi lihtsalt kotist välja valada. Muid kogumiskaste mu elukoha lähiümbruses vist polegi… Kuhu biojäätmed peaksid muidu minema? On nende tarbeks ka oma kast? Mul läheb söök ühtepuhku üle säilivustähtaja ja praegu loobin niisama prügikasti.

  Ausalt, rohkem infot! Ja olemasolev info paremini kättesaadavaks!

 3. Mutt – kassiliiv oleneb jah liivast. On olemas biolagunevat ja samas ka need klaaspärlid. Aga aitäh, et meelde tuletasid – kassiliiv hakkab meil ka nüüd bioprügisse minema 😉

  Ma olen endiselt vaimustuses sellest, et maja ees on nüüd prügikast biojäätmete jaoks täiesti olemas ja inimesed kusjuures kasutavad seda otstarbekohaselt! Sügis on kohe helgem… Ja Mutt – sul peaks ka see kas juba olema või vähemalt tekkima – olid ju tallinlane?)

  Kosmeetikaga on minul isiklikult kõige lihtsam, sest ma ei kasuta seda peaagu üldse. Kui mitte kosmeetika alla lugeda seepi ja shampooni – need ostan Puhta Looduse sarja omad. (Olen usaldanud, aga mitte kontrollinud. Tean seda, et loomkaitseid nad kindlasti ei tee.)

  Kui ma juba hoogu sattusin, siis tahaks iriseda ka. Mul on nimelt veebruaris sündiva lapsega plaanis kasutada marlimähkmeid, aga kogu suguvõsa suhtub minusse, kui viimasesse idiooti. Et kes neid siis ometigi pesema hakkab ja jube palju jama on ja nii edasi… Seepärast oligi Epu laste blogist mõnus lugeda, et ikka on inimesi, kes toime tulevad ja ei kurda 😉

  See Leo raamat on mul kindlasti plaanis osta, poes olen juba paar korda näppinud aga pole vaba raha olnud. Ehk lähiajal…

 4. miks on alati nii, et head mõtted jõuavad heade mõttete linna kõige viimasena – mõtlen hetkel rohelist kilekotti ja biojäätmete kogumist?

 5. Sarnane tõsielusari jookseb praegu Nelosel, soomlased on võtnud vahendada inglaste varianti ökoauditi tegemisest tavalistes peredes. Motivaatoriks õigete otsustega säästetav raha; ja mitte kõigil ei õnnestu säästvam elamine.
  On olnud hariv ja huvitav vaatamine.
  Skript sellise sarja jaoks on juba 2 aastat mingil kujul mul olemas, aga selle teostamiseks pole lihtsalt sobivat momenti.
  Reet Aus ökoaudiitorina ei kõla veenvalt- tal on oma kitsam asi ajada. Strandberg on väga leierdet, aga samas on ta huvitav ja värvikas persoon, nii et…
  Usun, et lustakas ja mitte liiga õpetlikus vormis me selle sarja kord ära teeme 🙂 Eh, optimismi, vaadates keskkonnasaadete reitinguid…

 6. Elutsen Männikul ja mulle pole kodu lähiümbruses küll biojäätmetekasti silma jäänud. On tavaline prügi, paber ja pakendid. See viimane viidi vahepeal minema, aga nüüd on jälle tagasi 🙂
  Ootan pikisilmi biojäätmetekasti. See oleks juba kasvõi sellepärast hea, et siis saaksin toidutegemise käigus tekkivad jäägid eraldi koguda ja tihedamini tühjendada. Praegu kogun tavalise prügi hulka ja pean tänu sellele pooltühje prügikotte välja viima, sest mul seda prügi ei teki eriti ja toidujäätmed lähevad ju soojas toas haisema. Praegu saan haisva koti rõdule panna, vahepeal oli juba viis kotti seal ootamas 😀 No ei viitsi neljandalt alla ronida prügi viima. Ja hommikul pole lihtsalt meeles kotti kaasa haarata.

 7. Vaata kirja Body Shop’i kilekoti pealt…seal on kirjas (vähemalt sellel oli, mis mulle anti) …et antud kilekott on looduses lagunev.

 8. L’oreal ostis ju Bodyshopi ära ja nüüd tehakse kuuldavasti ka loomkatseid ja neid silte enam pole toodetel, et pole testitud loomadel, niiet… tünga saame.

 9. Minu teada kilekoti tootmiseks kulub kokkuvõttes vähem naftat kui paberkoti tootmiseks ning kogu tootmisprotsess saastab vähem. Seega soovitan ikka oma kotte poes kaasas kanda, riidest näiteks.

 10. http://www.timesonline.co.uk/tol/news/article525079.ece

  Well, guess what? According to a four-year study commissioned by the Environment Agency, terry nappies are just as eco-unfriendly as evil Pampers. The agency checked the environmental impact of disposables and compared them with nappies washed at home and those collected and delivered by a laundry.

  The study found that they all involved destruction of raw materials such as trees and plants, which led to a depletion of resources. Also, they contributed to global warming, from the air miles involved in flying in cotton to Britain from China, Pakistan and the United States, to the electricity used in washing and drying nappies at home, to the fuel used to collect and deliver clean nappies to a household and to the methane produced from disposables that biodegrade in landfill sites.

 11. Kes teab täpsemalt, kuidas eramajaelanikel see sorteerimiskohustus toimima hakkab? Kuidas ma nt tõestan neile, et mul on biojäätmed isiklikus kompostihunnikus ja paber ahjus? Ja mida teha, kui läheduses pole sorteerimiskonteinereid?

 12. Bodyshopi möginate keemiast oli ju ka Hickmani raamatus juttu?
  Ise olen end tabanud mõttelt, et kuidas siis ikka on etem – kas kasutada ökomat kodukeemia, kosmeetika- jm toodet, mida tihti siiski kulub rohkem või on teine nõrgema toimega nagunii…või siis tõesti kvaliteetset ja toimivat mitteökot, mida vaja vaid väike suts. Oleks, et neid ökoasju ei peaks üldse kuidagi tootma või siis oleks tootmist seal tõega väääga vähe (no a la söögisooda)….
  Telesaade oleks väärt asi küll, aga no päris väljamaa moodi seda saadet vist teha ei annaks. Esiteks on paljude inimeste jaoks öko-ja mahetoodete oluliselt kõrgem hind kriitilise tähtsusega (tjah, ise tahtsin eile osta Eestis tehtud taruvaikude ja muu põnevaga shokolaadi, aga vat 100 raha 100 g eest ei täinud siiski välja käia). Omaette küsimus on, et kuna paljud mahe-ja ökotooted, mida Eestis müüakse, on ikkagi välismaist päritolu, siis kas nende ostmine on ikka arukas, kui arvestada nende Eestisse transportimiseks kulunud energiat. Ka elavad Eestis ju praegu paljud inimesed LääneEuroopaga võrreldes suht ökolt – piim ja munad ja aiakraam hangitakse naabrilt või oma aiast jne.Ja et mitmed ökoelu nüansid on piirkonniti erinevad – Tartu vaeslapse osa biojäätmete ja rohekottide osas mainiti, aga ega Tlnast välja saa ju tellida ka seda nn mahekasti. Nojah, ja mis mulle endale väga meeldiks, oleks see kui sarja alguses räägitaks ausalt lahti nende nn audiitorite eluviisi ökosuse tase – ühelt poolt peaks olema tegemist mitte väga äärmusliku rohelise mõtteviisiga inimesega (et vaataja suudaks samastuda ega peaks mingiks udu-ullikeseks) aga teisalt ei võetaks tema arvamisi tõsiselt kui on teada, et ta neid tavaelus ise eriti ei järgi.

 13. Weleda on vist igasugustel ökokosmeetika testidel üks ägedamaid skoorijaid.

  ma isiklikult BodyShopi ei tarbi, eriti pärast seda, kui ta L’Orealile müüdi. suurkorporatsioonide vastu sõdida on muidugi keeruline, kuna neile kuulub hämmastavalt suur osa meie kosmeetikalettidel pakutavast (kunagi otsisin infot ja üllatusin ebameeldivalt).

  ma ei tea, kas oled sellega tegelenud üldse, aga uuri, see on veel üks tase “öko” olemisest.

 14. Catalina ja kõik teised tartlased, ühinege kohalike mahetalunike “ringiga”.
  meili kõigepealt aadressil kajakes@hot.ee ja siis saad esceli tabeli asjadest, mis sel nädalal pakutakse (juurikad, muud köögiviljad, munad, mahlad jne). Ja toovad koju nkohale, iga laupäev! Nt sel nädalal ostsin suure kõrvitsa, jõhvika- ja mustsõstramahla, kukeseenejahu, maapirni…
  Ja on suhteliselt odav!

  Sellest suurkontsernide teemast olen roheraamatus veidi kirjutanud küll, aga kuidagi jah oli see kahe kõrva vahele kaduma läinud…

 15. Aga kui paindlik see toodava kauba valik on? Meil suur osa köögiviljast niigi oma aiast pärit, hoidistega sama lugu.

 16. Täiesti ise valid, mida tahad. Nad toovad koju ära, kui on üle 250 krooni tellimus (kaks peret võivad ka kokku tellida). Aga muidu jätavad Magasini tänavale, vist http://www.greengate.ee toimetusse, kui on vähema eest tellitud, siis saab sealt kätte.
  Köögivilja valik on seal päris huvitav – näiteks proovisin just küpsetatud naereid… ja kukeseenejahuga maitsestatud kartuliputru. Ja hästi hea maitsega ja tugeva konsistentsiga mahlad (nii kanged, nagu siirupid). Pärast nende joomist tundub igasugune poemahl lake.
  Ja nad korjavad oma taarat uutel ringidel kokku, ja võtavad vastu ka uut (nt munareste).

 17. Ok, tähh info eest, igasuguste põnevate toiduainetega võiks katsetada küll.
  Aga kilekotindusse puutuvalt – reedel olime Tallinnas kaubamajas muusikat ostmas.Usin müüjapoiss oli teised juba kilekottidesse toppinud kui jõudsin öelda, et ei ole vaja neid kotte. Tema vastu: “las nad olla, ma panin ju juba ära”. Siin oli endal tobe tunne küll öelda, et ehk võtaksite siiski välja, nende pisikeste kilekottidega pole ju pärast mitte kui midagi teha. No õnneks rohkem vaielda ei tulnud. Aga just kaubamajas on küll tihti see mõte, et kas siis ei võiks müüjaid instrueeridagi esmalt küsima, kas vajatakse kilekotti – nii hoiaks ju ka kaubamaja ise kokku. Suured kotid on suurte asjade vedamiseks võibolla tõesti vahel vajalikud, aga need pisikesed on nigu nuhtlus majapidamises, täiesti mõttetud.

 18. Mõttetud jah…
  Neid saab ka segapakendikonteinerisse panna ja väidetavalt töödetakse ümber, aga tobe raiskamine. Ümbertöötlus on ju omaette energiakulu.

  Sul on koer ja jalutad, kas seal vist saad kasutada neid väikeseid kotte (junnide püüdmiseks? ;). Sellesse arutelusse ärme praegu lasku, kas koerajunn on maha jäetuna ökom kui kilekoti sees ;).

  Muidu ühele eelmisele arvajale tahtsin vastata, et minu arust sobiks küll Reet Aus audiitoriks, sest kuigi ta eriala on jah mood, on ta oma elustiililt roheline ja on asjad läbi uurinud ja mõüelnud. Kust sa neid doktorikraadidega ökoinimesi siis meie väikeses Eestis nii väga ikka leiad. Ja ma arvan, et end ise harinud inimene võib sageli olla isegi värskemini ja huvitavamalt haritud.

 19. Mede pini poetab enamasti oma pabulad siivsalt ja ökolt kindla põõsa alla (see on õpetatud talle lemmikkohaks), nii et pisikesi kilekotte just liiga palju ei kulu, juurde tekib neid igal juhul rohkem.
  Aga mis nendesse telesaate nn audiitoritesse puutub, siis tegelikult oleks tore, kui mingist valdkonnast rääkiv inimene tõesti seda on ka natuke õppinud. Paraku juhtub, et soft taustaga inimeste mõtted nt keemiast-füüsikast või meditsiinist kipuvad vahel olema kuidagi…kipakad ja vahel kumab baasteadmiste puudus ikka piinlikult läbi kah. Telekast võiks aga ju tulla ikka täpne ja sedasi ka vaatajaid ehk rohkem mõtlema panev tekst. Muidu on kriitilisemal vaatajal alati võimalik öelda, et “mis see audiitor targem on kui mina, kes ma ka olen ühe ja teise asja üle mõelnud ja naabrimehega arutanud, raamatugi läbi lugenud”. Ses mõttes nt Strandberg hää, et keemia-alaste teadmiste puudumist talle ette heita ei saa 🙂

 20. Kahjuks pole kaPuhas Loodus mingi öko.
  Kas selle koha pealt Tarbijakaitsesse ei võiks pöörduda, sest tegemist on eksitava nimega. Nende toodete tagakülgedelt võib ikka pool Mendelejevi tabelit kokku lugeda. Nii tahaks eestimaist toetada, aga kahjuks ei saa…
  Olen avastanud enda jaoks Weleda tooted Looduspere poes.

Arhiiv

Viimased kommentaarid

 • helle on “Maal mamma juures”Mari on suur lugeja ja terane, sai ikka aru. Vahel me arutame temaga igasuguseid lendsõnade, vanasõnade ja kõnekäändude tähendusi. Ta mõnikord ise küs…
 • Epp Petrone on “Maal mamma juures”Siin kirjutatakse, kuidas lapsele oli see murdekeel meeldinud :). http://blogistaja.wordpress.chttps//bloom/2020/12/22/epp-petrone-maal-mamma-juures/
 • Epp Petrone on “Maal mamma juures”Jaa, ta rääkis kirjakeelt ("tüti" ütles ta küll, aga see polegi vist murre, nagu selgus). Ega see polegi 100% meie mamma. Ja tundus hea võimalus propa…
 • helle on “Maal mamma juures”Kinkisin Marile jõuluks selle raamatu ja ise ka lugesin. Tore ja väga hääd pildid! Aga mul tuli üks mõtteke, üldse mitte paha pärast: sa paned mamma s…
 • Mirjam Burget on Lugu naabritest ja minust, 1Kuidagi tuttavad on selles loos mõned kohad. Miks Eestis naabrid küll üksteise peale kurjad on? Minu unistus on ka head naabrid, aga kahjuks, püüa pal…

Sliding Sidebar