Kellel veel on selliseid tollijamasid olnud?

Lisa kommentaar

Kommenteeri külalisena

 1. Minul oli jama postipakkide saatmisega Californiast, isiklike esemetega kogemus puudub.
  Mäletan, et enne Euroliitu astumist oli vist tollivaba postipaki väärtuse piirmääraks $1,000 EEK. Tuleb välja, et Eurodes on aga piirmäär väiksem (kas 50 EUR?).
  Igatahes, saatsin siis mina ühel aastal koju õe perele jõulukinke. No mis teha, õe pere on viis inimest, vanaema-vanaisa juurde, ja veel üks ühine vanaema = kokku kaheksa inimese kingid. ühe pakiga ju teadupärast odavam saata kui kaheksa erinevat.
  Teadsin küll, et egas’ asjade õigeid hindu ei tohi postideklaratsioonile panna, tuleb jama kui liiga kallis. Monteerisin siis neid hindu nii- ja naamoodi, et alla 1000 EEK jääks. Iga inimene, kellel siinsetest hindadest mingisugunegi aim on teeks püksi kui neid hindu näeks, selle raha eest ei saa asju isegi mitte “Goodwill” kasutatud asjade poest. Nii et nõutav riigi petmine ja valetamine, muidu perekonnale jõuludeks kinki saata ei saa! Saatsin siis paki teele, aga oh üllatust, seadused vahepeal muutunud ja nii pidi minu õenatuke ilusal jõuluajal Tartu tollis passima ja lõpuks oma kinkidele peale ka maksma veel. Jube piinlik lugu!
  Ja see on muidugi lausjama, et perekonna jõulukinke keegi kusagile kasu saamise eesmärgil müüma läheb.
  Lisaks veel on USA-st postipaki saatmisel piir 4 naela (nats vähem kui 2 kg), kus veel pääseb selle “rohelise” väikepaki paberiga ja ei pea tollideklaratsiooni täitma; iga pakk üle selle kaalu nõuab aga suurema papriku täitmist ja need on siis juba tolliameti vaatlusväljas. Nii et kui kodus kaalu pole ja umbes arvestad, pead peale postimaja pikas järjekorras seismist uusi pabereid täitma hakkama, sada tigedat inimest sinu taga järjekorras ootamas. Lisaks veel hirm, et äkki keegi tolliametis teab, et see CD ei saa kohe mitte $2.00 maksta ja avastab riigipettuse… seda närvitsemist pole ju meist kellelgi tarvis, ei jõulu- ega muul aastaajal.
  Mingi annus inimlikkust võiks sel aastal posti- ja tolliametile jõulukuuse alla tulla küll – kas kirjutame Jõuluvanale?

 2. Inga kirjutas mulle meili peale, panen selle tema nõusolekul ka siia’

  lahendust ju tegelikult pole, sest tõepoolest, kuidas ma tõestan, et saadan kinke, mitte ei tegele äritegevusega? Kas pean äkki oma sugulaste-tuttavate sünnipäevad ja jõulud tolliametis registreerima ja saatma pakke ainult lubatud päevadel? Samas, ei välista see salakaubavedajate samalaadset tegevust mitte kuidagi…

  Ei ole minul head lahendust välja pakkuda, isegi mitte ideed, mis väärt oleks suust välja laskmist!
  Võime ju edasi unistada, et on ülemaailmne andmebaas, kus kõik inimesed ja nende sugulased-sõbrad-tuttavad sees. Kui pakki-kirja saadad, siis andmebaas kontrollib järgi, et kas saadad oma “ringi sees” või mujale… jälle nõme mote – kisendab-karjub privaatusesrikkumise (invasion of privacy) järele!

  Tegelikult on juba lahenduseks seegi kui pakkide piirmäärad kaupade hindadega samal tasemel püsivad. Samuti pakkide arv võiks olla kindlaks määratud ja kui läheb üle selle, siis võiks saatja kinnituse hankida (kirjutada, allkirjastada), et saadab isiklikke esemeid. Tegelikult on isegi tutt-uued isiklikud seemed suht lihtsalt kontrollitavad. Näiteks – 10 paari sukkpükse on mõeldav oma tarbeks, 100 paar on nagu juba palju kodus pesusahtlis hoidmiseks…. Kuidas seda kõike reguleerida?

  Suures plaanis on olemas ka päritolumaa (country of origin) sertifikaadid, näiteks ülemaailmsetel messidel ja näitustel osalejatele. Need asjad, mis ainult ürituse ajaks on muule maale transporditud, omavad sertifikaati ja saavad tollivabalt tagasi koju toimetatud…

  Isiklike asjade ajamisel on aga lood ikka veel segased ja reguleerimata.

  Kas seadus et “kui palju jõuad seljas-jalas-käe otsas ära vedada, nii palju tohidki saata/kaasa viia” on see kõige õigem?

 3. armas Epp,

  tänan Sind nii operatiivse teemaalgatamise eest, tõesti aitäh. ma olen ikka päris hämmingus, et kuidas siis kodumaa oma inimesi küll tagasi ootab.. paljasjalgsetena ja varatult?

  oh seda Eesti mõtlemist küll..

 4. Võiks ju veel mõtiskleda teemadel, et isegi kohtus kehtib süütuse presumptsioon, aga tolliseaduste (ja postisaadetiste seaduste) moodustamisel on küll lähtutud põhimõttest: “oletame, et kõik on kurjategijad” ja siis seadused valmis kirjutatud.
  Kui seadus kuritegevust mitteharrastavale kodanikule ebanormaalne tundub, siis ongi see kirjutatud lähtuvalt oletusest, et seda ilmtingimata rikkuda tahetakse.
  Minule aga ei meeldi kui keegi igaks juhuks eeldab, et mina kurjategija olen. Isegi mitte kuritegevuse ennetamisse panustamiseks ei meeldi!

 5. Minul on sarnane kogemus aastast 1999, kui kolisin peale magistrantuuri UKs Eestisse tagasi. Tegemist vist oli kahe suure pappkastiga, sisuks raamatud, loengukonspektid, riided ja jalanõud peamiselt, mis ma mingi kullerteenusega olid koju saatnud (siis veel ei teadnud, et naasen aasta hiljem doktorantuuri). Jäeti ka Tallinnas tolli kinni ja taheti tollimaksu. Olin väga hämmeldunud, käisin kohapeal asja ajamas ja õnnestus kastid niisama kätte saada. Pidin küll mingi seletuskirja kirjutama stiilis “kaks paari lukuga talvesaapaid, 3 aastat vanad, isiklikud”. Jne.
  Tobe igatahes. Loodan, et Leelo saab ka siiski oma asjad kätte.

 6. Läheb küll isiklike asjade saatmise teemast mööda, aga minule on näiteks parajaks müstikaks jäänud, kuidas Krisostomuse kaudu saab Eestisse tellida raamatuid kohati palju odavamalt kui Amazonist. Krisos ei pea mingit tolli maksma, samas kui Amazonist tellides peab ja kuidas veel. Kusjuures kogu see tollimaksmise protseduuristik on samuti ju päris crazy – arvutasin vist 2 aastat tagasi Amazonis ühe DVD hinna natuke valesti, läks paar raha üle 1000 krooni ja siis jooksin mööda Tartu linna tolliasjandust ajades….et 200 eeki juurde maksta.
  Ülikooli töötajatele on see tollimaksudega jukerdamine üks paras igapäevaprobleem (kuna välismaalt tellitakse ju peale raamatute palju muudki) ja seetõttu õpitakse muidugi nihverdama – vastik, aga vajalik.Kusjuures selliste juhtude juures on raha nõudmine ju veel eriti veider – riigilt saadud rahadega makstakse riigile minevaid tollimakse.
  Nii et tollinduse teema tõstatamine ajakirjanduses oleks küll igati väärt tegu.

 7. Viimati kui ma Austraaliast omale geisha kostüümi jaoks meiki tellisin, siis hoiti minu pakki ka tollis kinni ja lõpuks kui lahti lasti, oli sinna lisatud kleebis, mis teatas, et vastavalt Euroopa Liidu seadustele on kõik kolmandatest riikidest (st väljaspoolt Euroopa Liitu) saadetud pakid tollimaksuga maksustatavad kui nende väärtus on üle 18 naela kui tegemist ostuga ning 30 naela kui tegemist kingitusega. See siis Inglismaal nii. Võiks ju arvata, et Eestis kehtivad nüüd samad seadused kolmandatest riikidest kauba sisseveo osas. Seega pole tegelikult midagi imestada, et Hiinast saadetud asjade pealt tollimaksu nõutakse, sest ma küll eriti ei usu et pakid märkega “isiklikud asjad” vms kelleski tollis kaastunnet äratavad. Seadused peaksid ju kõigile ühtemoodi kehtima.
  Veider oli aga minu kogemuses see, et kui ma mõned nädalad varem omale Jaapanist geisha kostüümi jaoks kimono tellisin, mis maksis ka üle 18 naela, siis selle eest keegi mult küll tollimaksu ei nõudnud…

 8. hea Epp,

  õde sai ühe paki Tartus juba kätte, aga 9 on veel teemaks. loodan, et asi laheneb esmaspäeval; nii talle telefonitsi reedel lubati.

  praegu pidi olema probleem selles, et Tallinnas olla 10 pakki ühtse saadetisena deklareeritud. niiet ootame selle ajakirjanduse abistava käega minu konkreetsel juhul veel pisut. aitäh Sulle aga nii lahke teematõstatuse eest!

  Leelo Maarja

 9. Mul vennal hakati Tallinna lennujaamas hõlma mingite kallite veinide pärast. Ta ütles, et OK, kui te mind nende pudelitega läbi ei lase siis kannatage natuke aega, las ma istun ja joon nad siinsamas ära. Vaatasid, et see on püsti hull ja selliselt kangekaelselt vist kergelt nutsu välja ei pumpa ja lasid ta läbi. Mossitasid aga lasid läbi. Kogu see tollivärgindus eestis on idiootsus kuubis. Mina vaatan seda kui anektooti, kus eestlased ei lase kedagi põrgukatlast välja ronida. Ja siis kui tuled naiivselt mingi asjavärgiga peale plehkusaamist katla äärele uudistama siis väänavad sulle kohe trahvid kraesse. Sõnum on lihtne, ei old tarvis sul kuskile ronida ja ennast teistest paremaks pidada. Näh, siin on trahv, et teinekord teaks kuidas madalam kui muru olla. Ah, et temale ei sobi kaltsukas ja säästukas! Ja irvitavad seljataga. Kuna reisin USA passiga siis ei ole mulle kaela hakatud. Venna viga oli see, et ta läks eesti passiga nagu oma jope. Sai hea õppetunni.

 10. Igal juhul väärt teema ülesvõtmiseks. Paki väärtus on nii naeruväärselt madal, et tõesti isegi väehgi kallima või siis mitmele pereliikmele mõeldud kingitusega on jama. Absurdsuse tipp. Aga ega Eesti ametnikku ei kõiguta miski, meil rakendatakse ju kohe iga Brüsseli ametniku unenägu enne veel kui seda ELis arutama hakataksegi.

 11. mul on olnud leelo ja ingaga samad jamad: saatsin perele kolmandast riigist jõulukingi, mille kättesaamiseks pidi mu õde tolli- ja maksuameti peakontorisse sõitma ja kingitusele peale maksma. ja maksta pole vaja mitte ainult tolli, vaid ikka ka käibemaksu 18%!
  monica juhtum aga kuulub veidi teise valdkonda, sest tegemist on kommerts-saadetisega ja kommerts-saadetise piirväärtus ei ole kogu euroopas ühtne.

 12. minu kommentaar ei puuduta kolimist vaid tava pakkide ja kingituste saatmist.
  ma saadan paris tihti USAst Eestisse pakke ja kogemus on selline: kuna tollivaba paki vaartus on toepoolest naeruvaarselt madal, siis saatmiseks tuleb koik asjad votta originaalpakenditest valja, ymber pakkida ja hinnalipikud ara loigata. kui tehnikaga on kaasas raamatuid jms, siis need saata eraldi ymbrikus. ja tollipaberile hinnaks kirjutada soltumata paki vaartusest 30-40$. siiamaani pole yhtegi probleemi tekkinud ja koik on labi lainud, kuigi olen saatnud monikord ka paris kalleid vidinaid. ja saadan tavaliselt Global Expressiga, mis laheb Eestisse kohale ca kolme paevaga ja maksab ainult mone dollari rohkem. muidugi voib ha”mada ka paki kirjelduses, minu lemmiksona on accessories :).
  ma ei tea muidugi tapselt, kuidas protsess kaib, aga pakke ju yldjoones ikkagi lahti ei kisuta. igatahes pole lahti voetud yhtegi minu saadetud pakki. ilmselt valgustatakse rontgeniga labi kui yldse. ja isegi kui rontgenist labi lastakse, siis ei nae keegi, et mis CD sul seal tapselt on voi kas t sark on 50$ Calvin Klein voi 2$ suva. ja et postkontoris aega vahem laheks ja keegi kurja pilguga ei kaetaks, taidan koiksugu paberid juba kavalasti kodus ara.

Arhiiv

Viimased kommentaarid

 • helle on “Maal mamma juures”Mari on suur lugeja ja terane, sai ikka aru. Vahel me arutame temaga igasuguseid lendsõnade, vanasõnade ja kõnekäändude tähendusi. Ta mõnikord ise küs…
 • Epp Petrone on “Maal mamma juures”Siin kirjutatakse, kuidas lapsele oli see murdekeel meeldinud :). http://blogistaja.wordpress.chttps//bloom/2020/12/22/epp-petrone-maal-mamma-juures/
 • Epp Petrone on “Maal mamma juures”Jaa, ta rääkis kirjakeelt ("tüti" ütles ta küll, aga see polegi vist murre, nagu selgus). Ega see polegi 100% meie mamma. Ja tundus hea võimalus propa…
 • helle on “Maal mamma juures”Kinkisin Marile jõuluks selle raamatu ja ise ka lugesin. Tore ja väga hääd pildid! Aga mul tuli üks mõtteke, üldse mitte paha pärast: sa paned mamma s…
 • Mirjam Burget on Lugu naabritest ja minust, 1Kuidagi tuttavad on selles loos mõned kohad. Miks Eestis naabrid küll üksteise peale kurjad on? Minu unistus on ka head naabrid, aga kahjuks, püüa pal…

Sliding Sidebar