Juuditeema jätkuks – antisemitismi ajalugu

Lisa kommentaar

Kommenteeri külalisena

 1. Aitäh,et selle siia panid! Ma olen USA-sse tulemisest saadik kogu aeg mõelnud, et mis värk nende juutidega on – miks just nemad on mingi erilise tähelepanu all kogu aeg olnud. Selles loengus on palju asju ära seletatud.

 2. …aga seda, miks ja kuidas juudid Iisraelist lahkusid ja kodumaata võõrasteks muutusid, saab näiteks Vanast Testamendist lugeda.
  Kui keegi teab veel mingeid selleteemalisi loenguid netis üleval olevat, võite siia viidata.

 3. On üks kodulehekülg iisrael.ee, see on mõeldud Eesti juutidele, aga sellist detailset ülevaadet antisemitismile seal ei anta. A seal on näiteks seletatud nende rahvusroogasid ja pühasid.

 4. Huvitav oleks lugeda sellest, kuidas riigivõim on antisemiitlust kasutanud poliitika tööriistana. Näiteks andis Vene tsaar XIX sajandi algul paljudele poola juutidele poola aadlisuguvõsade perekonnanimed, millega külvas vaenu juutide ja poolakate vahele jne. Või mille poole erines XX sajandi antiseminitism (sionimist inspireeritud) varasemate sajandite omast jne.jne.
  Peab jälle jorutama, et et nii suure teema avamine (üldistuste tegemine) nõuab korralikku ekspertteadmist. Vatsasel juhul toimub klizheede tirazheerimine. Pole ise mingi ekspert, kuid väike lind õlal ütleb, et ka siin ei ole asjad nii lihtsad.

 5. Lind Rudolfi õlal räägib õiget juttu. Lugupeetud pr. Voss läks lausa marru Lihula samba pärast. Aga tänu nendele meestele, kes sellel oli kujutatud, pääses, vene kommunistide eest Läände kümneid tuhandeid, kellest paljud oleks kindlasti mõrvatud ja enamus Siberis. Mis mundris need mehed oleksid saanud võidelda?? Küsisin pr. Vossi käest, kas ta tõesti usub, et eestlased on kunagi toetanud fašismi, nende ideoloogiat, sümboleid, Ta läks otsesest vastusest mööda. Herr Zuroff, kes peab Eestis ikka veel nõiajahti natsikuritegijatele, leidis ühel holokausti sümpoosiumil Iisraelis, et küsimus, mille meie poeg sellest osavõtjana talle esitas maailmas toimunud natside ja kommunismi kuritegude võrdusmärgistamiseks, ei vääri käsitamist. Keegi ei eita juutidele tehtud ülekohut, aga peale nende on kannatanud ka teised. Kas tahavad juudid sellest aru saada?

 6. Epp, kes on selle teksti autor? Oleks viisakas vähemalt nimi juurde panna… veel viisakam muidugi lisada märkus “avaldatud autori loal”.

 7. Ma ei tea(dnud), kes on autor, sest sain selle ühest listist.

  Muidugi on see juutide teema üks läbi ajaloo raskemaid ja tundlikumaid teemasid. Aga ka üks kõige huvitavamaid ja mitmetahulisemaid. Mina näiteks ei teadnud seda Rudolfi poolt kirjeldatud nüanssi.

  Loeks meeleldi midagi head, fakte täis ja neutraalset (niivõrd-kuivõürd see sellise teema puhul võimalik). Ma saan raamatukogust siin tellida igasuguseid asju, kui sul, Rudolf, või Aabrami-Ebalogaalse juuditargal erikorrespondendil Avekesel on midagi soovitada, siis andke teada.

 8. PS. Muide, ma ei lahmi kogu aeg uutel teemadel. Juuditeema on mind aastaid huvitanud.

  Ja mis keskkonnafoorumisse puutub – mäletate ehk veel – siis see tuleb märtsi lõpus, siis kui greengate.ee alustab uue softiga (tarkvaraga, eesti keeli?)

 9. Ei ole küll ühegi juudi käest küsinud, kui hästi ta oma ajalugu teab, aga mul on kuidagi tunne, et võõrsil elajad kipuvad selle unustama. Mul oli kunagi juudist poiss-sõber, tema seisukohtade järgi arvan, et ühtehoidmistunne on neil väga tugev, samas kahtlustavad nad salajas kõiki teisi maailma rahvaid juutidele halva soovimises. Kõlab nagu paranoia, aga isegi sellise lühikokkuvõtte peale, mida siit lugesin, täitsa õigustatud.
  Mul on teinekord tunne, et viimastel aastatel on natsiküttide otsingud seetõttu hoogustunud, et süüdlased hakkavad vaikselt ära surema ja nende hulk kokku kuivama ning tuleb teha veel viimane pingutus. Nõustun siin Antsu oolt juba välja öelduga: Keegi ei eita juutidele tehtud ülekohut, aga peale nende on kannatanud ka teised. Kas tahavad juudid sellest aru saada?

 10. See on see igipõline vastuseis. Juudid küsivad: kas teie saate aru, kui palju meile on liiga tehtud? Teised vastu: kas teie saate aru, kui palju teistele liiga on tehtud?
  Paras mädasoo, kuhu võib vaidlema jäädagi.

  Aga mind huvitaks praegu näiteks juudi nimede temaatika. Kui kõnnid näiteks siindamas Belle Harboris ja vaatad kontoreid, ahhaa, advokaat Rabinovitz – kindlasti. Aga kust paganast ma aiman, et Goldstein on juut? (sest nad on juveelibisnises olnud sajandeid, sest neid ei lubatud põllumajandusega tegelda?) Kust nad üldse nimed said? jne. sadu rumalaid küsimusi. Ma tellisin endale raamatukogudevahelisest laenutusest jrg nädalaks portsu lugemist ära 😉

 11. Jättes kõrvale sionistlikust ideoloogiast inspireeritud juudiviha ja poliitilised manipulatsioonid, näib üheks antisemitismi põhjuseks olevat oma-võõras tunnetus. See on udupeen tunne, et juudile ei lähe selle maaga ja sellel maal toimuv tegelikult korda. Ta on nagu külaline, kes kasutab kõiki antud võimalusi ja on võimudele lojaalne, kuid mitte enam. Rasketel aegadel, kui riigi ja rahva huvides on tarvis suuremat pingutust (loe: eneseohverdust) ja ei piisa pelgalt lojaalsusest, jäävad juudid sageli kõrvalvaatajaks. Väljendub see siis kas mobilisatsioonist kõrvalehoidmises, teiste häda pealt teenimises vms. Ülaltoodu kehtib minu arvates eeskätt Venemaa, Ukraina ja Poola juutide kohta. Vähem Saksamaa ja veel vähem Austria-Ungari juutide kohta, kus integratsioon tõhusam. Austria-Ungari juudid olid kohati suuremad patrioodid ja monarhia toetajad kui paljud saksa või ungari rahvusest Viini kohvikutes lobisevad intelligendid. Ilukirjanduses on seda hästi postuleerinud J. Roth, kes ka ise juut. Või kui meenutada ühe saksa juudi kirjutatud patriootilist Hassenlied`e. Midagi sellist ei näe me Venes ja Poolas. Üldistus sai kohmakas ja loomulikult on antisemitismil palju põhjuseid, kuid see minu arvates üks, mis on toiminud juudiviha katalüsaatorina rahvamassides. Juutide sellise käitumismudeli põhjused on muidugi omaette teema.

 12. Sa Epp kaebad, et ei tunne juute ära. Mul on aastate jooksul tekkinud mingi kolmas silm mille järga juudid ära tunnen, isegi kui nad on pikad ja blondid, nagu näiteks David Duchovny, Sarah Michelle Gellar, David Lee Roth, Steven Segal, Michael Douglas, Harrison Ford, Richard Gere, Bob Dylan, Paul Simon (too on küll lühike aga ikkagi juut) jne. Juudid ON eriline ja andekas rahvas. Ma austan ja pooldan neid … aga kui asjad rahasse puutuvad, siis tean, et nad teevad kõike ainult enda kasu huvides. Mitte, et see neid eestlastest nii eriti eristaks, vaid et nad hoolivad oma, juutide huvidest. Meil oleks neilt tohutult õppida aga me ei tee seda kunagi ja sestap ei saa meist kunagi suurt rahvust nagu nemad. Ja juudid on rahvas kes oskab ise enda üle nalja heita nagu mitte keegi teine. Jah, juudid on vahvad, kuigi vahel võivad nad su hinge täis teha.

  Vaadake lisaks ja õppige juute endi ümber märkama. http://www.jewwatch.com/jew-entertainment-folder.html#anchor436002

 13. kus asub juudi fasistide-hävitus-bataljonlaste fundament.
  juudiautonoomia -eesti vabariikl ja reetmine.seda ajalugu peab iga eesti mees oma lastele rääkima.

 14. Hitler väitis, et juut soovib valget rassi hävitada, et juut on see kes pooldab väga võõraste rasside segunemist valge rassiga, juut ise samal-ajal aga paljuneb teise juudiga, üritades sellise tegevusega segunenud ja degenereerinud rahva seas valitsejaks saada ja lõpuks orjastada kogu inimkond.

  Hitler väitis, et on korduvalt kogeda saanud juudi poiste iseloomu. Hitler väitis, et on korduvalt kokkupuutunud juhtumiga kus juudi poiss noorte Saksa naiste järele spioneerib ja neid ahistab eesmärgil rüvetada saksa ja muid temale võõra rassi naisi(seksuaalselt), miskipärast aga ellsitab juut just valgeid naisi mitte mustanahalisi. Valget meest olevat juut oma loomu poolest sügavalt vihanud ja talle paha soovides palju pahandust talle kaela toonud.
  Seda koges terve Saksa rahvas ja Hitler oli see kes lubas rahvale juudi tembutamise lõpetada ja seda ta tegi.
  Lisaks väidavad muuhuglas ka juudid, et läbi ajaloo on juudid tapnud neile mitte aktsepteeritava mõttemaailmaga inimesi. Juudi kuritööd läbi ajaloo on olnud räiged ja demonstreerivad ülimat vaenulikkust teiste rahvaste suhtes.
  Juudi usk on see mis juuti mõistlikuna hoiab, usu ja kombed põlanud juut pidavat olema väga halb ja paha inimene.

 15. Kahju, et mitte kõik pole märganud, et nad on igas ühiskonnas nagu hommikune kaste ja maasool..seda saaks kasutada efektiivsemalt nii riigi kui ka indiviidi kasuks..

Arhiiv

Viimased kommentaarid

 • helle on “Maal mamma juures”Mari on suur lugeja ja terane, sai ikka aru. Vahel me arutame temaga igasuguseid lendsõnade, vanasõnade ja kõnekäändude tähendusi. Ta mõnikord ise küs…
 • Epp Petrone on “Maal mamma juures”Siin kirjutatakse, kuidas lapsele oli see murdekeel meeldinud :). http://blogistaja.wordpress.chttps//bloom/2020/12/22/epp-petrone-maal-mamma-juures/
 • Epp Petrone on “Maal mamma juures”Jaa, ta rääkis kirjakeelt ("tüti" ütles ta küll, aga see polegi vist murre, nagu selgus). Ega see polegi 100% meie mamma. Ja tundus hea võimalus propa…
 • helle on “Maal mamma juures”Kinkisin Marile jõuluks selle raamatu ja ise ka lugesin. Tore ja väga hääd pildid! Aga mul tuli üks mõtteke, üldse mitte paha pärast: sa paned mamma s…
 • Mirjam Burget on Lugu naabritest ja minust, 1Kuidagi tuttavad on selles loos mõned kohad. Miks Eestis naabrid küll üksteise peale kurjad on? Minu unistus on ka head naabrid, aga kahjuks, püüa pal…

Sliding Sidebar