RUMAL KÜS. LINNUGRIPI KOHTA

Lisa kommentaar

Kommenteeri külalisena

  1. Nii palju kui mina tean loetakse pandeemiaks haiguspuhagut, millest on haaratud kõik kontinendid. Ma ei ole küll kindel, kas loomade/lindude puhul kasutatakse sama mõistet, aga tinglikult võime meie seda siin teha küll. Senini on linnugripist räägitud peamiselt Aasias, Euroopas ja Aafrikas. Miskipärast on mul miskitpidi kõrva jäänud ka Austraalia, aga pead ei anna. Ameerika kohta tean vaid nii palju, et see papagoi, kes siin Inglismaal ära suri olla vist Lõuna-Ameerikast saabunud vms. Seega meil veel pandeemiat pole ma arvaks. Aga ma arvan, et pandeemiat kahlustatakse selle sama pärast, mida me siin juba kunagi arutasime, et gripiviirus võib levida väga mõnusasti õhus ja jõuda vihmapilvedega ka Ameerikasse jne. A seda ma ei tea, kas kellelgi on täpseid numbreid palju linde on Aasias ja Aafrikas tapetud. Euroopas on ju hetkel veel vaid mõned üksikud linnud surnud… A mina arvan, et ega me enne ikka ei tea mis saab kui alles siis kui kõik juba juhtunud on. Nii et võime öösel rahulikult magada küll. Aga ikkagi on mul lindudest kahju aga eks see ole ka looduslik valik.

  2. BBC näitas sellist pilti
    (Loodan, et see link siia nüüd tuli).

    BBC linnugripileht on üldse päris hea teabega, minu arvates.

    Aga inimesed suhtlevad märgatavalt tihedamalt kui linnud, meid on tihedamalt ka. Ma arvan, et sellepärast muutukski see inimeselt-inimesele nakkudes suuremaks pandeemiaks. Leviku mõttes, mina toetan seda rändlinnuteooriat 🙂 Ootame suve ära ja siis vaatame, kui palju on tegemist pandeemiaga.

  3. panzootic on vist lindude pandeemia nimetus, kuidas see eesti keeli võiks olla, pole aimugi ..

    jah, seda võib öelda küll, et linnugripp on metslindude seas pandeemiaks muutunud, peatada seda ei suudeta ja on levinud kiiresti üle maailma

    ameerikas ja austraalias kinnitatud tõesti ei ole, aga see on ilmselt lähikuude küsimus, mil ka sinna jõuab

    peaaegu sama võib ka üldse lindude kohta väita, sest igal maal, kus on avastatud linnugripp metslindude seas, on teatud aja pärast järgnenud nakkuse levik kodulindude seas ja seejärel üksikud inimnakkused enamuses maadel

    kui palju on lindusid surnud? väga palju, kõiki üle ei ole loetud ja ei ole isegi hinnanguid näinud ..
    kodulindusid on tapetud kümneid miljoneid

    tuleb eristada kahte erinevat pandeemiat:

    üks on lindudel, see on fakt ja reaalsus

    teine on võimalik pandeemia inimeste seas, kui see lindudel leviv viirus muundub veidi ja hakkab efektiivsemalt inimeselt inimesele kanduma
    (praegu on toimunud vaid mõned üksikud inim-inim-nakkused, perekondades)

    miks seda võimalikku pandeemiat nii kardetakse?
    sest 1918a oli gripipandeemia, mis tappis 50-100 miljonit inimest, täpselt ei tea keegi, sest aasias neid keegi üle ei lugenud 😀

    ja praegune gripiviirus (H5N1) on siis esimest korda sama sorti nagu oli 1918a viirus (H1N1), puhas lindude gripp, mis järjest muundub agressiivsemaks ja eksperdid arvavad, et selle muundumine efektiivselt levivaks gripiks on ainult aja küsimus

  4. kasutades wikit ( http://en.wikipedia.org/wiki/Pandemic ):

    A pandemic (from Greek ‘pan’ all + ‘demos’ people) is an epidemic (an outbreak of an infectious disease) that spreads worldwide, or at least across a large region.

    ehk siis pandeemia on AINULT inimestel laialt leviva epideemia nimetus ja nagu Sue varem kirjutas nimetatakse lindude laiaulatuslikku epideemiat siis ‘panzootic’.

    muideks pandeemia ei pruugi tähendada suure hulga surmadega juhtum, nagu siit võib välja lugeda:

    According to the World Health Organization, a pandemic can start when three conditions have been met:

    * the emergence of a disease new to the population
    * the agent infects humans, causing serious illness
    * the agent spreads easily and sustainably among humans.

    A disease or condition is not a pandemic merely because it is widespread or kills a large number of people. For example cancer is responsible for a large number of deaths but is not considered a pandemic because the disease is not infectious.

  5. Linnud muidugi nimetaks seda juba praegu pandeemiaks, kui keegi vaevuks neilt küsima. Aga hukkunud metslindude arvu küll teada ei saa sest looduses on nad kellegi toit, palju eriti ripakile ei jää. Kuskil registris ka neid pole…
    Inimeste pandeemia on võimalik, sest kui selline viirus tekib, siis pole kellelgi selle vastu esialgu immuunsust. Tugevam organism tuleb haigusega toime ja siis alles see immuunsus tekib, nõrgematel ei jõua. Juba on kuulda et mõnedel loomadel-lindudel on see immuunsus tekkinud linnugripi vastu.
    Samas viiruste evolutsioon toimub ka selles suunas et peremees kohe ei sureks vaid jõuaks võimalikult kaua ringi tatsata ja viirust levitada (nagu leebemad gripivormid, millega me rõõmsasti töölkäimist jätkame).

  6. Ahaa, seda viimast on küll rööm kuulda, järelikult on meil viirustega ka midagi ühist – ühine huvi, et ma (kiirelt) ei sureks.

    Vahel ma mõtlen, et viirusedki ju elusolendid, lindudest rääkimata.

    Ma lugesin ühte ulmeraamatut kord, kus tuli välja, et UFOd on viiruste suurused mõtlevad olevused. Aga pealkirja ei mäleta. (Mirabilia sarjast)

  7. Jälle üks raamat. A kuna mulle pole ulme kunagi meeldinud, siis ma ei tea seda. Äkki keegi teine teab. 🙂
    Aga seda viiruste “teadliku käitumise” teooriat rääkis mulle kunagi üks tuttav ka. Et ära tapa kõiki ära, kuna siis ei jää sa ise ka elama…

  8. Viirused alluvad ikka samadele loodusseadustele kui inimesed. Ainult ühe viiruseisendi eluiga on väga lühike. Seetõttu on kogu viirusesugu väga muutlik, iga hetk võib sündida mõni agressiivne isend (perekond-rahvas) kes jätkusuutlikust elust kuuldagi ei taha…
    Jah, siin meenub kuskilt kuuldud võrdlus inimkonnast kui Maad (peremeest) asustavast viirusest. Sel juhul oleme ka justkui pandeemiline viirus, just selles agressiivses faasis, ehkki leidub ka juba leebemaid isendeid, isegi kogukondi…

  9. päris mitu raamatut on, kus ufod on viirused, a mu meelest mitte Mirabilia sarjas-
    See on muidugi eriti ulme, hakkasin mõtlema, et viirustel võiks olla mingi teadvus. Olendeid, kellel on teadvus mingilgi määral olemas, nemad on mu jaoks elusad ja nende puhul kehtib “aukartus elu ees” minu jaoks. Eile näiteks nägin Tallinn Rakvere maanteel rebaselaipa, kelle kallal varesed maiustasid. Aga kärbseid ja sääski äigan ma surnuks, sest nende teadvuse poolt suunatud elutegevus käib mulle närvidele, et vähe pole. Nii et mingi dalai laama ma pole. (Muide, kui üldse keegi, siis Dalai laama on mulle iidoliks).

    Aga viirused. Mingu rahulikult perse, eks ole. (Sry) Siis tuli meelde Tarkovski “Solaris”. Jah, ma tean küll, see on Lemi raamat, aint et silme ette kerkis just Tarkovski filmist pärinev Ookeani pind. Ja Ookeanil oli teadvus.

    Mis ma nüüd siis teen? Lasen batsillipoistel möllata. Ei pese enam hambaid,, sest muidu Sööbik ja Pisik (ehk Söödik ja Joodik nagu meie peres neid nimetatakse) kannatavad.

    Äh, räägin parem nalja. Mul on ema, saab varsti 80, aga nii selge pea ja helge mõistus, et…. Kõik oma hirmud ilusti üle elanud ja ellu jäänud… (See on sulle, Gea. Mäletan Sind Ekspressi köögis suitsetamast ja mäletan lugu, kuidas sa suitsetamise maha jätsid)

    Hää küll, tulen eile õhtul koju ja ema vaatab hokit.
    “Mis teed? küsin.
    Vaatan, kuidas venkud peksavad jänkusid, vastab ema. Hääles sümpaatia mõlema suurriigi vastu. Võitku sport ja elu olgu fun.

  10. feu: “Samas viiruste evolutsioon toimub ka selles suunas et peremees kohe ei sureks vaid jõuaks võimalikult kaua ringi tatsata ja viirust levitada (nagu leebemad gripivormid, millega me rõõmsasti töölkäimist jätkame).”

    haa, aga sellega on üks pisike jama – millest ei juleta eriti rääkida ja on mainitud ainult mõnes raportis kuskil keskel kribukirjas 😀

    nimelt on tolle linnugripiga ja võimaliku pandeemiaga seotud kolm erinevust, võrreldes keskaja laastavate katkudega ja ka 1918a pandeemiaga (rohkem kogemusi inimkonnal reaalselt ei ole)
    1) linnugripil on pikk peiteaeg, keskmiselt 7 päeva, aga on olnud ka kauem – ja sel ajal on inimene juba teistele nakkusallikaks,
    2) inimesed reisivad kohutavalt palju ringi, prognooside kohaselt praeguse transpordisüsteemi toimimisel levib tapjaviirus 24h üle kontinendi, kust alguse saab ja kolme päevaga üle maailma
    see on masendav seetõttu, et ei jäta absoluutselt aega enam kellelgi ettevalmistusi teha 🙁
    esmaspäeval on veel kõik OKOO, teisipäeval sünnib kuskil hiinas tapjaviirus, reedeks on viirus levinud üle maailma ja järgmisel pühapäeval hakkavad üle maailma järsku inimesed surema

    loodetakse sellele, et ehk tuleb analoogselt 1918.aastaga esimene laine nõrk, mis aga tapab maha juba lennutranspordi
    ja siis teine, peamiselt tappev laine, enam nii kiirelt ei levi :p
    seetõttu sellest ilmselt ka eriti räägitud pole 😀

    3) see feu viidatud eeldus kehtib jah reeglina nakkushaiguste puhul ja on seotud sellega, et viiruse raskemad vormid surevad maha ja leebemad levivad edasi
    samas praegu liiguvad inimesed niivõrd kiiresti ja elavad niivõrd tihedalt koos, et viirus võib mitu ringi maakera peale teha, enne kui tema raskemad tüved nö nälga surevad

    sorri, kole jutt tuli 🙁

  11. ja kui suur surevus saab olema, seda ei tea keegi
    venelased on välja visanud, et nende kalkulatsioonide kohaselt sajad miljonid kuni miljard, neil on üldiselt pohlad 😀
    maakeral on inimesi praegu ca 6,5 miljardit, 5-15% siis

    valge maailm räägib ametlikes prognoosides tagasihoidlikult, et oh maksimaalselt 1-2%, mitteametlikes on mainitud ka venelastega sarnaseid numbreid

    samas ei ole see tegelikult ka eriti oluline, on too 1, 2 vai 15
    nii jabur kui see ka ei tundu
    maailmamajandusele paneb tõsise põntsu ka see 1-2%

    lisaks on see 1-2% ainult otseselt grippi surnute arv,
    peale selle surevad inimesed veel mitmetel erinevatel põhjustel:
    – pandeemia korral tekkivate rahutuste ja kuritegevuse tõttu,
    – toiduainetepuudusest ja hirmust tekkinud näljast,
    – ravimivarustuse häirete tõttu tekkinud eluvajalike ravimite puudusest (diabeetikud, astmaatikud, südamehaiged jne),
    – haiglate mittetoimimisest (infarktid, pimesoolepõletikud jne, mis haiglas oleks ravitavad, aga kodustes tingimustes tapvad
    jne

    praeguse aja (valge maailma) inimesed on niivõrd sõltuvad ühiskonna ja infrastruktuuri toimimisest, erinevalt 1918a inimestest, et mõnede arvates ületab valges maailmas teisestel põhjustel surnud inimeste arv otseselt gripiohvrite arvu

    aasias ja aafrikas see probleem puudub, nemad on harjunud 😀

    eesti (jt postsotsriigid) peaks selles suhtes olema veidi paremas olukorras 😀
    toidutalongid, tühjad apteegid ja nigel infra oli siin alles hiljuti, 15a tagasi
    samuti osatakse eestis nt viinakompressiga palavikku alla võtta, mis hollandis olla olnud hullem nõiakunst, nagu üks tuttav rääkis 😀

  12. huvitav kas sellises jutud peaksid meid paremini ettevalmistama algavaks õudusteajaks? Mind küll ei valmista. Kuule Sue kas sa oled ise ka paanikas, või ainult üritad paanikat külvata? Milliseid ettevalmistusi sa ise teed peale info kogumise? Või on sul käsil sotsiaalne eksperiment? Ja kui on, siis kes seda tellib? Või on ajendiks lihtsalt uudishimu?
    Sinu jutu järgi ei jää üle muud, kui sunuaeda plats valmis vaadata. Ja ravimifirmade aktsiaid osta.
    Muuseas kui oli 14. sajandi katk, siis maeti kõik surnuaiad kiirelt täis ja hiljem said ainult väga rikkad endale kirstuga surnuaeda matmist lubada ja ka see tuli enne surma ära korraldada ja ikkagi sai maetud saada ainult siis, kui veel keegi matjaks oli jäänud.

  13. kirjutin ühe kiire loo

    Ärge pekske parte
    Andry Ervald
    andry@virumaateataja

    Minu meelest on Rakvere üks kaunemaid iseärasusi, et me linnas elavad kõrvuti inimestega rahulikult ka linnud. Elavad nagu täisväärsed kodanikud. Meie peres, ja tean, et ka õige mitmes teises, on kombeks näiteks Teatripargis pesitseval pardikoloonial külas käia. Viia neile ülejäänud leiba ja saia, nendega juttu ajada, nende tegemisi ja toimetamisi vaadata.

    Ja kui me poeg oma 14. sünnipäeva pidas, siis oli peoprogrammi üks osa pargi- ja pardikülastus. Hea meel oli seda kuulda. Selles eas võiks ju hakata vaikselt õllepudeli ümber hiilima, nemad aga loobivad hoopis linnurahvale leivaraasukesi.

    Linnurahva elu on praegu aga raske. Üks tõbi käib ringi nende seas ja linnugripp on selle nimi. Ning see on tõbi, mis võib meile, kahejalgsetele külge karata.

    Mis ei tähenda üleskutset, et võtame nüüd kaikad kätte ja tormame teatri- ja kirikuparki kahetiivalisi materdama. Otsime välja õhupüssid ja laseme hakid maha. Ei-ei, ega me mingid hungvepingid pole.

    Aga mida ei maksaks teha, ei tuleks lastega parte söötmas käia. Oletame, teie peres on 3-4 aastane jõmm. Selline, kes ei püsi pudeliski paigal. Poisinatt või plika, vahet pole. Pöörad pilgu tema pealt ära ja viuhh! on ta ekraanuilt kadunud. Kükitab pardi juures, kes on miskipärast loid ega kavatsegi ära lennata.

    Laps otsustab pardile pai teha. Võtab kinda käest…

    Teate, kõige vastikum asi, mida üks ajaleht avaldada võib, on laste surmakuulutused. Meie selle pealt kasumit saada ei taha.

    Nii et, lapsevanemad ja lasteiaiatädid ja õpetajad, hoidke lapsed partidest eemale. Rääkige neile (lastele, mitte partidele-hakkidele), et nad ei teeks nendega tegemist ka omapäi olles.

    Ja veel loodan, et mõnele teraviljakombinaadi avara hingega onul tuleb pähe tore mõte eraldada lindudele päevas näiteks kaks kotitäit vilja. Ega siis kahetiivaline rahvas süüdi pole, et kahejalgne rahvas nii põduraks on muutunud, et vähegi hakkajamast batsillist murduda võib.

  14. Kuule Andri, ei tohi lindudele leiba anda. See on liiga soolane ja neile väga ohtlik. Sellest ju räägitakse iga külmalaine ajal.

  15. Ja milline kokkusattumus, et Andry just Rakveres peab elama. Mina olen näiteks Väike-Maarjast pärit, ja see on ju täitsa Rakvere külje all. Nüüd ma muidugi “resideerin” 😉 Londonis. Tegelikult on selle koha nimi Blackheath ja siia tavatseti matta Musta Surma aegseid katkuohvreid. Kunagi mulle igatahes nii väideti. Kui keegi viitsib Google Earth-ist selle koha välja otsida (see on Greenwichi meridiaanipargist kohe lõunas), siis näete ise, et on suur tükk paljast rohumaad. Ma ei olegi veel päris selgusele jõudnud, kas nad peavad seda ka pargiks. Seal pole küll ühtegi puud. Äkki seal peale rohu üldse miski muu ei kasva… Igatahes huvitav lugu selle Black Heath-iga. Jälle sai mõnusalt teemast kõrvale kaldutud 🙂

  16. ùks kohalik Itaalia jahimees ùtles, et linnugripp pole midagi uut, seda on làbi aegade alati olnud ja sel aastal pole mitte midagi teistmoodi, kui vaid see, et on tekitatud meedias kàra ja inimestes hirm. Mis puutub kanalihasse, siis see ilmselt pole kunagi nii turvaline ja kontrollitud olnud kui nùùd.

  17. triin, tänapäeva inimene on niivõrd tuimestatud igasugu õudus- ja hirmulugudega, et tema tähelepanu pälvimiseks tuleb paratamatult tema emotsioone ärritada 😀

    ma ei ole paanikas, ma lihtsalt olen arvamusel, et see on reaalne stsenaarium ja püüan sellest rääkida 🙂
    sotsiaalne eksperiment? seda nüüd küll mitte 😀
    vahel on lihtsalt selline tunne, et nüüd tuleb mingit asja teha ja kõik – ja see tunne ei ole mind siiani alt vedanud :p

    ettevalmistusi? jah, ise olen teinud, ravimeid, maske ja toiduvarusid ostnud,
    surnuaiaplatsi ja kirstu ei ole varunud (ei plaani ka):D

    ettevalmistuste kohta üldisemalt loe nt:
    http://www.pilleriin.ee/h5n1/2006/02/ravimivarud.html
    http://www.pilleriin.ee/h5n1/2006/02/toiduvarud.html
    http://www.pilleriin.ee/h5n1/2006/01/isikukaitsevahendid_pandeemia.html

  18. Sue – kas sa viitsiks kirjutada täpsemalt, mis on konkreetselt sinu ettevalmistused. Kas siia blogisabasse või oma blogisse. Oleks huvitav teada.
    Mul on sinu suhtes üldse udishimu tekkinud 😉 Mina olin see, kes Ekspressile vihjas, et võiks sinust loo teha (paar nädalat tagasi). Kas sa oled meditsiini taustaga või lihtsalt huviga inimene? Ja – miks oled anonüümne? Kas leiad, et linnugripi info andmine on natuke häbiväärne üritus?!
    Ma olen seda sinu blogi ka oma paarile inglisekeelsele tuttavale-sugulasele andnud, sest enamus linke on ju inglise keeles. Ja enamus on ju väga asjalik info, mida ei viitsiks ise tikutulega internetti mööda taga otsida.

    Loodame kõik, et pandeemiat ei juhtu. Aga see Sue poole kirjeldatu kattub Time ajakirja kaanelooga, nii et kindlasti ei aja Sue mingit marginaalset möla.

  19. …vastus algsele kysimusele
    Mis lindude seas toimub, ei tea tegelikult keegi. Nad ju elavad metsas ja rannikul jm.aga ajakirjanikud seal väga tihti ei käi 🙂 Linnugripp on olnud ja jääb ja linde tapab ikka. Hetkel vist vähe aktiivsem. Ja kuna k6ik on hysteerias siis iga linnu laip tsekatakse yle. Laipade hulka ei oska keegi arvata ja seda ei saadagi kunagi teada.
    Inimestega lihtsam, kui ikka paar milli maha k6ngeb siis saab lingvistiliselt korrektselt öelda – pandeemia. Kui vähe sureb ja väikesel alal siis öeldakse vist epideemia. Ja kui veel vähem siis niisama gripilaine.
    On mingeid väiteid mis ytlevad, et H1 grupi gripiviiruste glykoproteiinid pole isegi kergemaid gripilaineid p6hjustanud.
    Isiklikult usun, et kui mingi killer flu tuleb, siis sel aastal ja siis on taas m6nikymmend aastat rahu majas.

  20. > mis on konkreetselt sinu ettevalmistused.
    ueh .. noh, 4 inimese toit paariks kuuks (kuivained, konservid, piimapulber, sool-suhkur jne; eesmärgiks suurendada seda kogust ca 3x, arvestades laekuvaid sugulasi ja ajapiiri 3k), küünlad-tikud, köögiviljaseemned, veefiltrid, veenõud, hulk raamatuid, piirituspriimus :D,
    suur pappkastitäis igasugu ravumeid (hulgemalt paratsetamooli, igasugu külmetusrohtusid, toonikuid, vitamiine, sh ka tamiflu ja antibiootikumid), kaitsemaske, prille, kindaid, vedelseepi, desinfintseerimisvahendeid ..

    > Kas sa oled meditsiini taustaga või lihtsalt huviga inimene?
    ei ole mingit meditsiinitausta 🙂

    > Ja – miks oled anonüümne? Kas leiad, et linnugripi info andmine on
    > natuke häbiväärne üritus?!
    nu ütleme nii, et ma tahan hoida selle tegevuse oma igapäevaelust eraldi, see ei sobi üldse minu tavaidentiteediga kokku nimelt 😀

  21. Piirituspriimus – et arvad, et gaas ja elekter läheksid ära?

    mhm, põnev. Loodetavasti ei midagi muud kui vaid põnev…

    Kas sa, Sue, ikka seda ka usud, et linnugripp võib MITTE muteeruda inimeselt inimesele või MITTE inimeste seaks pandeemia vormi võtta?

  22. elektri tagamiseks töötab eestis iga päev 10 000 inimest – ja niipalju kui ma seda süsteemi tean, siis 40% vähema töötajate arvuga on elektrikatkestused tagatud 😀

    jah, muidugi võib MITTE pandeemiaks minna, ja annaks jumal, et ei läheks 🙂

    ma annetan suurima heameelega oma konservid ja piimapulbrid koerte varjupaigale :DDD

    kuigi enamus eksperte on vähemalt ses suhtes üksmeelel, et küsimus pole mitte kas, vaid millal

  23. Jah, see lause oli ka Time esikaaneloos mingi eksperdi suus – küsimus pole kas, vaid millal.

    Aga kas sinu jaoks oli ka eitusfaas?
    Kuidas sa üldse enda jaoks leidsid selle linnugripiteema?

  24. Küsimus Sue’le: kuidas kavatsed oma rohket toiduladu ja muud varustust v6imalike rüüstajate eest kaitsta? Kui seadusej6ud enam ei toimi, saab selliseid j6uke kindlasti rohkelt olema. Must stenaarium on nii tume, et sellele ei julge m6eldagi.

  25. Eks ta sellepärast anonyymne ongi, et keegi ei teaks, kus kodus selline kullaauk on :))) Lisaks on tal ju plaan kogu suguvõsa ligi võtta. Sue-st saab niimoodi veel Uue Valge Euroopa Rassi esiema 🙂

    Kusagil oli see lauseke ka, et suuremat sorti õnnetusteks tuleb 1) õppida laskma 2) hankida relvad ja laskemoon. Et miski muu ei maksa.

    Tegelikult – väga tubli töö rahva valgustamisel! See linnugripiblog on üks hea ja vajalik asi. Müts maha sinu ees, Sue!

  26. eitusfaas? muidugi oli, suvel, kui ma selle teema enda jaoks avastasin – ja tükk aega ei saanud aru, misasja nad jahvatavad mingil mõttetul teemal 😀
    foreign affairsi suvenumbri lood olid need, mis minu jaoks olid kaalukeeleks, et seda teemat on vaja tõsiselt võtta

    kuidas avastasin? krt seda enam mäletab, jäi kuidagi ette 🙂

    Ülle – a miks sa arvad, et mul relva ei ole ja seda kasutada ei oska?
    või mu abikaasal? 😀
    ma seda teemat olen põhimõtteliselt muidu vältinud 🙂

    1918a elati üle, küll elatakse 2006 või 2007a ka üle 🙂

  27. ic@kaur
    mis puutub suguvõsa kohta – siis fakt, et hulgi on turvalisem
    raudselt tasub kolida esiteks korrusmajast minema, linnast välja ja teiseks kokku kolida, 8-10 inimest majas vähemalt .. ressursside otstarbekam kasutamine, kasvõi küte ja küünlad 😀
    saab kasvõi vahetustega valvata kui vaja,
    samuti on tõenäolisem, et keegi su eest hoolitseda saab, kui haigeks jääd .. kõik ei haigestu korraga, mõni ikka terve parajasti on 🙂

    kuskil fluwikie foorumis vist oli erakordselt nukker teema, kuidas üksielav inimene saaks korraldada oma elamise juhuks, kui peaks haigestuma ..
    voodi keset tuba, ravimid vasakule, toit ja mikroahi paremale, ööpott voodi alla .. väga jube kirjeldus
    mõte sellest, et keegi sulle appi ei tule, kui paduhaige oled, oli kurb :S

    aitäh heade sõnade eest ka 🙂

  28. Appi! Ma tundun nüüd endale (kui siit seda kõike loen) ikka padu muretu, lausa enesetapja! Võibolla elan eitusfaasi läbi. Sue sa tundud tõesti väga vapper olevat. Tõsiselt.
    Aga küsimus selles – et kui neist 10-st mõni juba haige, et kas siis pikalt lõpuni aega?

  29. no mitut moodi surrakse 😀
    1918 oli nii, et noored surid väga kiiresti ..
    kuulus lugu neljast noorest naisest, kes õhtul koos kaarte mängisid (terved) – ja hommikul oli neist ainult üks elus
    organism reageeris üle ja tappis enda ära

    siis osad surid 10 päeva jooksul sümptomite ilmnemist – kopsud täitusid vedelikuga ja ütlesid üles
    no ja mingi osa suri tüsistustesse

    osad põdesid kergelt, osa ei haigestunud üldse ja absoluutne enamus inimestest jäi ju elama 🙂

  30. Aga ma vist ikka ei allu paanikale. No ei suuda kaasa minna. Mõtlesin küll korra, et eks tuleb siis vanemate juurde minna. Neil maja metsa sees ja kena surnuaed ligi ;-). Siin Tallinnas on küll raske siis vist kalmistul kohta leida. Mehe suguvõsa puhkab rannikul ühes väikeses surnuaias. See on ka ilus, aga sügiseti ikka väga tuuline.
    Aga peab vist Colas Bregnoni(?) uuesti üle lugema ;-). Neil oli ju ikka veel hullem.

  31. triin, ära “allu paanikale” 🙂

    aga mõtle enda jaoks läbi, et KUI juhtub, mida sa siis teeksid – ja sellisel juhul jõuad sa näiteks linnast õigel ajal jalga lasta, või viimased paratsetamoolipurgid apteegist haarata 😀

    enamus inimestest satuvad siis alles eitusfaasi ja istuvad mõned päevad tardunult ja ignoreerides reaalsust

  32. Näe mõtlengi juba! Seda küll ei oleks uskunud:-o. Õnneks ei ole mul väga valmistuda vaja, sest vanemad on vanaaegsed inimesed suure keldri ja suurte sügavkülmadega – mis siis muidugi vist sulama hakkavad. No aitähh Sue olen taas endas midagi uut avastanud :-D!

  33. mulle ka Sue suhtumine meeldib ja eriti see lause, et tuleb läbi mõelda, mis siis saab, kui asjaks läheb. (Ehkki, ma kahtlen.) Paanika puhkeb enamasti just tänu sellele, et inimesed satuvad olukorda, mida pole olnud suutelised ette kujutama.

    A mul on väga hää fantaasia.

    Ei, tõsiselt, Sue, väga suurt respekti tunnen Su vastu.

  34. Mind see teema jubedalt hirmutab. Ja mind täitsa ärritab kohe, kui inimesed selle üle kergekäeliselt nalja viskavad…. Selle koha pealt mul huumorimeel =0

    Aga kui “epideemia2 loomade ja lindude seas on “epizootia” siis “pandeemia” lindude ja loomade seas oleks loogiliselt võttes “panzootia”.

  35. Krentu, ega Sa Perekooli ei loe? Sealne noorte emmede huumoripuudus on täiesti … eee.. pandeemiline ja masendav. Enamik inimesi vist kaotab last saades laste-asjade-teemalise huumorimeele. Minu ema on meie lapse suhtes samasugune, naljad lihtsalt EI JÕUA KOHALE.

    Meil endal… Esimene sygavalt mitteviisakas nali lapse kohta tuli siis, kui ta oli 10 sekundit vana. Lauset ennast kahjuks ei mäleta 🙁

  36. Me just t2na arutasime Justini emaga seda varude soetamise asja. Kusagil USA telekanaleis oli ka seda soovitatud.
    Ja kaks punkti j2i 6hku:

    – kas meil oleks m6tet pandeemia puhkemise korral autosse hypata ja kiirustada Justini vanemate juurde (tavaliselt 1,5-2 tundi, ummikutega… terve elu? Nt Houstoni orkaani tuleku paanika t6ttu m66dunud sygisel hukkusid inimesed autoummikutes.

    – ja kas papa Johnil oleks m6tet pistol muretseda? V6i hakkab olema nii, et inimesed kardavad yksteisi ja erilisi rynnakuid ei tule. igasugune teiste juurde sissemurdmine on ju potentsiaalne viirusepesasse sisse murdmine?

    Kuidas kommenteerite?

  37. 1) ära vaeva oma pead selliste asjadega
    2) vaata “bowling for columbine” veel korra yle

    kaur (ilmselgelt eitusefaasis ja plaaniga seal veel pikalt olla)

    ah jah, mu eelmine ametinimetus oli “riskijuht”.

  38. Krister Kivi eilne artikkel on siis siin:
    http://www.ekspress.ee/viewdoc/62B2D7B8460DAE93C225711D0041D2BB

    Epp – kuna ma ise ei ole ameerikas kunagi käinud, siis kommenteerin sinu küsimusi selle järgi, kuidas usa linnugripifännid on rääkinud 😀
    1) justini vanemate juurde .. kumb asukoht on turvalisem? naabrite jm suhtes.. kuigi enamus usa foorumi linnugripifännidest plaanivad esimeste märkide ilmnedes NY-st võimalikult kaugele sõita :p
    2) relvi on mõtet muretseda AINULT siis, kui sellega midagi teha ka osatakse, ehk – osta, läbi kursus ja käi regulaarselt harjutamas – või ära osta 🙂
    ma hääletan mõistagi esimese variandi poolt :p

    ja narkarid nakkuspesast ei hooli, nood ei hooli vist millestki ma kahtlustan

  39. Nii juhtub, kui ei ole terve päev saanud läbi astuda. Põnev lugemine igatahes. Peaks ka Sue blogi lugema siis ikka. Aga ma nõustun Jussiga ja sellepärast ma ei viitsi paanitseda. Kui minu aeg on täis, siis suren ma nii varude kui ka varudeta. 🙂

  40. ohh, triin, tead, see on täpne väljend 🙂
    seal on mõned teadlas/arst-pensionärid, kes pea kogu oma aja pühendavad igasugu raportite ja artiklite lugemisele, ja seda mitte viimased mõned kuud, vaid juba paar aastat ..
    ma olen täielik amatöör nende kõrval 😀

  41. Pingback-viide: buy shoes
  42. Pingback-viide: buy shoes
  43. Pingback-viide: cingular ringtones spainsh
  44. Pingback-viide: juego poker casino
  45. Pingback-viide: tilt poker
  46. Pingback-viide: poker texano online
  47. Pingback-viide: poker texas gratis
  48. Pingback-viide: dash mobile ringtones t
  49. Pingback-viide: bank card credit ge money
  50. Pingback-viide: russisch roulette
  51. Pingback-viide: pacifique poker
  52. Pingback-viide: casino online malta
  53. Pingback-viide: jeux de roulette
  54. Pingback-viide: cpayscom2 casino online
  55. Pingback-viide: les casino en ligne
  56. Pingback-viide: casino en ligne com
  57. Pingback-viide: giochi online poker gratis
  58. Pingback-viide: euro poker gratuites
  59. Pingback-viide: jeux gratuits du casino
  60. Pingback-viide: poker en ligne francais
  61. Pingback-viide: juego del poker
  62. Pingback-viide: gioco di poker gratis
  63. Pingback-viide: strip poker online gratis
  64. Pingback-viide: jugar ruleta de la fortuna
  65. Pingback-viide: achat jeu de poker
  66. Pingback-viide: applying card credit uk
  67. Pingback-viide: jeu poker texas holdem
  68. Pingback-viide: poquer como
  69. Pingback-viide: texas holdem online spielen
  70. Pingback-viide: jugadas texas holdem
  71. Pingback-viide: regles poker
  72. Pingback-viide: black jack and
  73. Pingback-viide: video poker casino
  74. Pingback-viide: stip poker online
  75. Pingback-viide: descarga poker
  76. Pingback-viide: gratis ringtones
  77. Pingback-viide: seven card stud gratis
  78. Pingback-viide: card credit hsbc philippine
  79. Pingback-viide: bank card chase credit
  80. Pingback-viide: phone ringtones samsung
  81. Pingback-viide: poker gratuits
  82. Pingback-viide: nokia composer ringtones
  83. Pingback-viide: pokerstars bonus
  84. Pingback-viide: como ganar a la ruleta
  85. Pingback-viide: logiciel poker en ligne
  86. Pingback-viide: regle du poker

Arhiiv

Viimased kommentaarid

Sliding Sidebar