MIKS on mitmes peas üle Eesti tekkinud see idee: korraldada suuremalt pööriöö lõket kui tavaliselt?
Tegelikult paljud väekad-targad-traditsioonilised ju korraldavad nagunii seda aastaid. Ja vanade eestlaste kalendris on see olnud koduringis (väikese kogukonna ringis) olemise päev, see pimeduse püha, kui päike „pessa” peitu läheb.
Aga… Me oleme jõudnud aega, kus inimestes on palju lootusetust, kurbust, sisemist vajadust midagi sellega peale hakata. Ja vaadake, te vägevad, kes olete osanud hoida oma vägevust ja kohtute nagunii pööriöödel ja laulate… Kusagil teie lähedal on need, kes vajavad teie aktiivset KUTSET ja AVATUD olemist. Nii lihtne on mitte kutsuda. Ja need, keda ei kutsuta, võivad langeda veel enam masendusse ja meediast tulevate hirmulainete sisse. Seepärast on olulisem ÜHISELT, ka niiöelda (pool)võõrastega kokku saada.
Minu jaoks on see mõte olulisem kui täpne eesti rahvatraditsioonide järgimine.
(Üks mõte haakus, tuttav kirikuõpetaja rääkis, kuidas Kubijal hiljuti matusel inimesed nutsid ja laulsid… mitte niiväga kadunukese pärast, aga selle ärevuse ja lootusetuse pärast, mis oli õhus, ja seepärast, et lauluga väge luua, koos vastu pidada. Ma kujutan seda pilti ette, seda värelust, mis oli õhus, ja kuidas see hakkas üheskoos lauldes aina vägevamaks muutuma. Võibolla liialdan, aga minu kujutelmas oli see nagu isetekkeline väelauluüritus, mis matusest välja kasvas… Ja juhtus see Kubijal, nagu Võrumaal kõik teavad, „seal, kuhu pommid kosta on”…)
Igatahes see on mu mõte, mida sooviksin edastada neile, kes kodukondlikke pööriöölõkkeid omadele korraldavad. Palun kutsuge laiemalt inimesi, mis iganes vormis, pange poeseinale või kohaliku FB-seinale kuulutus, kutsuge neid, kellele seda vaja, isegi kui nad veel ei tea, et on vaja. Aga see on neile võimalus, valik: veeta see õhtu teisiti, tuletada meelde oma sisemine vägi ja leida tasakaal.
–
Tean, et üleeile laiali saadetud kutsungi peale hakatigi siinseal ka nullist lõkkelauluõhtut korraldama ja mult on küsitud, mida ma soovitan, ja kuidas me Sänna kultuurimõisas korraldame.
Ma olen vastanud ja panen selle ka siia: esiteks: KUS. miks meie Sännas teeme? See on koht, kuhu kohalikud tulla oskavad, see pole linnakeskkond, aga mitte ka päris metsas sees, mõisa juures on küllalt parkimiskohti, mõisa taga jõe ääres on lõkkeplats, mõisas sees on ka üldkasutatav WC. Luksusena lõkkekoha juures ka tipitelk. Mõtlesin teoreetiliselt ka seda, kas mõisas kasutada lastehoidu sees ruumides, aga ei ole vaja. Ilm on sula ja lapsed saavad ka väge paremini, kui on kõik koos.
Teiseks, KES. Kes korraldab? Loodetavasti saame vabatahtlikud samal päeval appi lund rookima ja lõket kokku tassima (parem teha lõke nullist, ärge tehke oksahunnikusse, seal all magavad siilid!).
Ja edasi: KES laulu veab. Minu meelest peaks olema üks tugev laulja, kes suudab regilauluna eeslauljana üleval asja hoida… ja ideaalis muidugi võks neid olla palju, kordamööda. Ja laulda nii vanu regilaule kui miks mitte vanadele uusi sõnu teha (on midagi sellist meil tulemas) kui ärkamisaegseid laule kui uusi autorilaule. Ma ütlesin ühele autorilaulude tegijale, et vaata, kas annaks mõne su lauludest keerata regilauluks, st iga rida panna kordamisele… see oleks parem kui paberite väljatrükkimine.. selgus, et saabki. Sännas igatahes läheme selle peale, et ei trüki midagi (arutasime korra küll), las olla puhtalt suulise sõna vägi. Selles on muidugi väike risk: eeslaulja peab sõnu teadma!
Ja kust neid eeslauljaid leida? Toon näite: Virumaal korraldada soovijad küsisid nõu Jõhvi kontserdimaja endiselt juhatajalt ja kohe hakkas hargnema võimaluste ahel.
MUUSIKARIIST meil Sännas on plaanis šamaanitrumm.
Edasi, SÖÖK-JOOK. Meie teeme suurte termostega tee enne valmis, sest sellised termosed on olemas. Ja inimestele anname võimaluse, kui soovivad, toogu midagi kaasa snäkiks. Kõik on tasuta, seda r-tähega sõna me selle ürituse juures ei kasuta, igaüks panustab, kuidas saab.
LÕKKE osas sama, meil on suured kuivad rondid olemas, aga panin ka mõtte kohalikult käima, et kui kellelgi on, siis võib lõkkematerjali kaasa tuua.
ISTEKOHAD on meil soovijatele Sännas olemas lõkkekoha ümber. Kui ma lihtsalt lõkkekohta plaaniks (ilma istumiskohtadeta lõkkeplatsil), siis vist ütleksin inimestele, et võtke miskit kaasa, kui istuda tahate.
AJAKAVA on vaba. Arutasime ja alustame kell 18, sest ehk tuleb keegi just pärast tööd ja soovib laulma asuda… ja lõpetame… arvatavasti 22-23 kandis. Oleneb, kuidas kujuneb.
Loodetavasti vastasin logistikale piisavalt.
Ahjaa. SALVESTADA, JAGADA? Minu meelest jaa, jaa, jaa. Ma mäletan, kuidas ma ise kord kriisiajal USAs elades vahtisin igasuguseid, ka põlveotsa-salvestusi Eestist, eriti ärkamisaja lauludest, ja kui palju see mulle andis. Niisugused hetked võivad ajas ja ruumis väga olulised väehoidjad olla. Logistiliselt: arvan, et lühemad salvestused on paremad kui väga pikad. Aga see vaid minu arvamus.
–
Kas see on protestiaktsioon, keegi küsis. Ei ole! See on väeaktsioon. Laulmine, ühisvibratsioon. Minu jaoks ei ole see isegi mitte ainult Eestimaaga seotud (kuigi muidugi ka sellega, et olen õnnelikult kogenud-mäletanud 1980ndate lõpu ärkamislaule ja ka muid laulupidusid…), olen ühislaulmise vibratsiooni kogenud Indias aašramis ja Colorados vana indiaanlaste lõkketraditsiooni juures, kus iga täiskuu lauldi ja loitsiti, aastasadu samas kohas!
Muidugi on, mille vastu võiks hinges protestida… kaevandused, tuumajaam, rongitrass, militaarbaas… Igal nurgal on oma mured.
Aga selle saab jätta allapoole kusagile ja koos laulda, enda vägi leida.
–
Kas see peaks olema samal ajal? Ilmselt on hea tunne teada, et ei ole vaid meie lõke, neid on palju. Samas see polegi nii oluline. See kuidagi hakkas kujunema, et 21 ja 22 dets, samas sobiks hästi ka 23 dets või siis 24 dets, kui vanad eestlased avatumaks-aktiivsemaks muutusid (päike hakkas pesast välja tulema)… Ja iga aeg detsembris on hea.
Mulle meeldib öelda #valgusealgus (jah, juba märkasin, et see on ka ühe lambipoe nimi), see kõlab sees hästi. Aga igatemoodi saab seda nimetada. Peaasi on võtta see sõnavägi ja lauluvägi ja #rahuvägi seda koondada …
PS. SIIA VEEL TÄPSEMALT SÄNNA LÕKKEÕHTUTE KOHTA: me igal juhul teeme, kui on väga lörts, siis ainult püstkoja lôkkena. Vaata ka järgmine postitus, see on täpsemalt Sänna lõkkeõhtutest.