Metsa-kriisiõpe vol 1: alustame algusest. Riided ja kott
(Pildil: Hetk meie esimesest metsa/kriisilaagri õppepäevast. Kui olime riided ja kotid selga saanud ja metsa jõudnud… Meie laagrite sari jätkub terve 2022 jooksul, Kagu-Eesti inimesed võivad ühenduda info saamiseks paivalaagrid@gmail.com.)
Ah et mis seal keerulist? Riided selga, kott selga ja metsa? Aga mis riided? Ja mis kott? Ja mis sinna kotti panna?
Nii otsustasimegi alustada oma metsapoole-päevalaagritega päris algusest.
RIIETUS:
1) Soe pesu. Eestimaine meriinovillase pika pesu tootja
2) Särke, kampsuneid, veste, püksid, jope – erinevaid võimalusi, millega tekitada kihilist riietust. Sest kihiline riietus on iga matka a ja o.
3) Sõrmkindad. Ideaalsed on matkapoes “taktikakindad” nime all, aga need on ka üsna kallid. Suusakindad on reeglina liiga palavad, kohmakad ja süttivad. Hea variant on villased sõrmikud ja neile peale mahtuvad vett ja tuld hülgavad sõrmikud.
4) Sokid, mitu paari, kõik kas villased või peenvillased, puuvillaseid pole vaja. Igal aastaajal on villane sokk parem, sest see on vetthülgav.
5) Peakatteid ja salle võib ka mitu võtta, teeme kõigele “auditi” ja valime parimad.
Mis vigu me tegime? Liiga paksud mütsid olid meil enamikul. Kui metsa minna, võib paks müts kaasas küll olla, et seda puhkehetkel pähe panna. Aga metsas kõndimise ajal on parem mõni poolenisti tuult läbi laskev müts või peapael.
6) Õhuke kilekeep – tugevam, mitte ühekordne.
Selgus, et Magaziinis on müügil hea hinnaga korralik keep.
JALATSID: vetthülgavad, kerged, mugavad. Kunagi ei tohi metsa minna sellise jalatsiga, mis on “sisse kandmata”.
Ja libedal hooajal tasub jalatsile kaasa võtta ka “kassid” ehk naelad.
MILLINE VÕIKS OLLA SELJAKOTT?
Hea, kui kott on mitme lahtriga – nii et omanik teab, kus taskus miski on. Ka vähemalt üks lukuga sahtel oleks hea.
Ka metsa võetud lastel peaks olema osa seljakott, maast madalast. Ja ka arusaam, kus taskus mis käib.
Hea, kui seljakott oleks vetthülgavast materjalist. Kellel pole vetthülgav seljakott, sellel tasub kaasas kanda kilekotti (nt parajas suuruses musta prügikotti), mis seljakoti kataks.
MIS PEAKS SELJAKOTIS OLEMA?
1) Puhta vee joogipudel (keeratava korgiga, mitte klaasist. Päris tavaline taarapudel pole hea, sest väsib kiirelt), vähemalt pool liitrit.
2) Üks parajas, st mitte liiga suures mõõdud termos, millel ka joogitops korgiks.
3) Mõni kilekott minigrip-suletavas formaadis, võivad olla erinevates suurustes, aga hea, kui on üks sellises suuruses, kuhu mahuks telefon. Ja tikud olgu ka kilekotti pandud.
4) Tikud või mõni muu vahend tule alustamiseks. Tulerauad on head asjad, kui kasutamise selgeks saab.
5) Mõistlik tänapäevasel nutitelefoniajastul (nutifonid kurnavad ju akut palju!) võtta kotti laetud akupank telefonile, pluss laadimisjuhe. Ka need panna lukustatud kilekotti.
6) Võileivad või muu snäkk toidukarbis.
7) Väike matkakirves. Mida kergem ja väiksem, seda toredam, sest väiksega saab samamoodi lõkkematerjali koguda ja seda on palju lihtsam kaasa tassida.
8) Taskunuga, hea, kui mitme funktsiooniga.
9) Kompass. Hea asi on ka vile ja minikompassi kombo, mis käib nööriga kaela. Vilet on hea puhuda, kui eksinud oled, kõlab kaugemale kui karjumine.
10) Taskulamp, hea on pealamp või klamberlamp, mille mütsi külge saab kinnitada. (Ja taskulambi tagavarapatarei suletavas kilekotis!)
11) Nöör, 3-4 meetrit – punutud, pesunööri moodi. Ah et milleks? Seda ei tea kunagi täpselt, milleks. Aga kindlasti kulub ära varem või hiljem!
12) Hall ehitusteip. Samad sõnad!