Kuidas kasutada oma nudinaid-vidinaid võimalikult vähese kiirguskahjustuse riskiga?
Siin klipis küsin kiirgusregulatsiooni aktivistilt Astrid Vaiksaarelt seda, mis on ehk kõige elementaarsem (olen juba mitmeid meile saanud, kus väga palutakse just seda teemat): MIDA OMA ELUS MUUTA PAREMUSE POOLE EHK KUIDAS KASUTADA OMA NUDINAID JA VIDINAID NII, et võimalikult vähendada kiirguskahjustuse riske?
Panen siia meie vestlusest nopitud mõtteid… Need pole tähtsuse järjekorras, eks terve elu ole harjumuste-valikute kogum ja iga harjumus ja valik on tähtis.
– Kui oled otsustanud telefoni välja lülitada, siis pane ta kõigepealt lennurezhiimile ja siis alles välja; vaid nii lõpetab ta mastidega suhtlemise täielikult ja jääb rahule.
– Kindlasti ära luba magamise ajaks magamistuppa ulatuvat wifit ja võrgus telefoni. Lülita need välja.
– Kas ikka tead, et äratuskella funktsioon toimib ka lennurezhiimil olles?
– Mida kaugemal on mis iganes nutivahend (mobiiltelefon, arvuti) kehast, seda parem. Iga cm loeb. Sülearvuti ei käi süles! Mobiiltelefon ei käi kõrva juurde!
– Autos (ja bussis) ära kasuta telefoni, see koondab seal kiirgust. Kõige parem on panna autos telefonid lennurezhiimi peale.
– Kõige parem on telefoni puhul kasutada valjuhääldit ja hoida kehast aparaati piisavalt kaugel. ja rääkida lühidalt.
– Kui kasutad kõrvaklappe, siis eelista air tube tehnoloogiat, kus juhe muutub poole peal plasttoruks.
– Kui vähegi võimalik, ela wifi-vabalt. Pane wifi sisse siis, kui kasutad.
(Muide, Prantsusmaa koolides on wifi keelatud!)
– Ka modem lülita välja, kui ei kasuta.
– Võimalusel kasutada juhtmega internetti, olemas on adaptorid ka nutitelefonidele (vt fotol).
– wifi ruuter panna kodus sinna, kus ta oleks inimestest kaugel.
– Pärast nutiarvesite panekut on ka Eesti elektrivõrk kiirgav. Tasub panna pistikupesadesse maandusvidinad. Tasub võtta korgid välja, kui ei kasuta elektrit. Voodi tasub (magamise ajaks vähemasti) seinast eemale tõsta.
– Võimalusel kasuta tavalist juhtmega lauatelefoni, antenniga lauatelefon ei ole hea.
– Ära lase kellelgi olla su telefoni või arvuti tagapoolel, seal on eriti suur laeng.
– Ja muidugi… Lastele mitte anda nutivahendeid!
– Võimalusel leia koht, kust saab kiirgusmõõtmise teenust, mõõda kiirgustaset oma kodus ja ka õueruumis (vt fotol on mõõtur): vaata, kus tasub õues käia. Mõne mobiilimasti läheduses on olukord parem, mõnel pool hullem.
(Astrid: “Ühel pool maja saavad mul lapsed mämgida…”)
– Mõõda, kas kodus aknaid lahti saab võtta, kas sellest muutub kiirgustase.
(Astrid: “Ühel pool ma aknaid lahti ei tee, siis lööb mõõdiku näidud kohe kõrgemale”)
– Joo hommikul veerand tundi enne sööki sidrunivett või õunaäädikavett, et organismi alulisemaks saada.
– Tee veeprotseduure, puutu oma kehapinnaga kokku maapinnaaga, loodusega. Saa päikesest D-vitamiini. Seegi aitab taastuda, vanad armsad päike, õhk ja vesi.
Rääkisime ka mitmest muust teemast. Kas eksisteerib elektroülitundlikkus? Kuidas harida kortrermajas naabreid, näiteks öise wifi-väljalülitamise osas? jms.
JA LISAN SIIA LINKE, ASJUST, MILLEST RÄÄKISIME (täiendan seda pärast veel).
kõrvaklapid:
https://emfacademy.com/best-
Adapter Apple seadmele, mis võimaldab nutitelefoni kasutada läbi juhtme seinas, st ilma wifita: https://pood.telia.ee/
Astrid kommenteerib: “Miskipärast veebis neil pole, aga lisaks saaks ka mikro-USB otsikuga, võib minna Telia/Elisa/Tele2 esindustesse ja küsida, kui pole koha peal, siis saadavad koju (saab tellida).”
Kiirgusmõõturite müük: http://www.kiirgusinfo.ee/
Küsisin ka selle kodulehe pidajalt Liis Eiertilt kommentaari, panen selle siia: “Mõõtureid saab minu käest nii osta kui laenata. Meil on edasimüügileping Saksa kvaliteetmõõturite tootjaga Gigahertz Solutions (nii et saab odavamalt, kui inimesel oleks sealt otse tellides) ja lisaks plaanin osta ka mõned n-ö B-klassi mõõturid, mis ei mõõda nii täpselt, aga on hinnatundlikumatele kättesaadavamad.
Tartusse muide oleme varsti tulemas, üks huviline on mõõtmisjärjekorras.
Lisaks meile saab www.keskkonnatervise.info lehelt abi, aga nad rendivad ainult elektri- ja magnetväljamõõturit, mis on ainult üks väike spekter,
mikrolaine ehk kõige kurjema juure kohta ei anna see mõõtur infot.
Saastelektri filtreid on meil üks karbitäis varuks. Aga ma ei soovita neid huupi osta, vaid koos mõõtmisega, sest hea oleks kaardistada, kas ja kui palju neid üldse vaja on, ja kas need muudaks olukorra paremaks (mingites olukordades muutub asi hullemaks).
Õhutoruga kõrvaklappide osas soovitan Mercola BlueTube´e. Variante on turul palju, aga need konkreetsed on tõesti sellised, mis on kvaliteetsed ja mida saab usaldada. Neid on meil praegu üks tk varuks. Ilmselt peaksime ühe hulgitellimuse tegema, sest huvi on suur.”
PS. …Muusikahetked meie saate alguses ja lõpus pärinevad mu sõbra Silver Sepa helipilvest, kuula ka: @silversepp